29/01/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 14 12 11 12 - 49 -
Collectors 17 6 8 8 - 39 -

Ραντεβού με την πιο σπουδαία φετινή τους στιγμή είχαν οι Elitήριοι!

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό διάστημα το οποίο κατέληξε στην πλευρά των φιλοξενούμενων, καθώς νίκησαν με το επιμέρους 14-17! Ο Κούδας κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σαβέριος(5π)! Στην αντίπερα όχθη, ο Μπέλλης είχε 4.

Τα πρώτα μηνύματα για την αγωνιστική ανάκαμψη των γηπεδούχων, τα λάβαμε κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου! Οι Elitήριοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν την καλύτερη ομάδα του ομίλου στους 6 πόντους και με τον Ζελμάνοβιτς να ηγείται των προσπαθειών τους, ανέτρεψαν τα δεδομένα της αναμέτρησης, κλείνοντας το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 26-23!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι παρότι είχαν τον Ζελμανοβιτς με τέσσερα  φάουλ δεν πτοήθηκαν, καθώς ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, περιορίζοντας αυτή τη φορά τους Collectors στους πέντε πόντους! Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 37–31.

Στην τέταρτη περίοδο, η παρέα του Κωνσταντινάκου όχι μόνο κράτησε την απόσταση έναντι του αντιπάλου της, αλλά κατάφερε να την αυξήσει, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους παίκτες της να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 49-39!

Betsson MVP ο Βασίλης Ποστόλλι με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κούδας είχε 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 18/40 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/54 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 6ασίστ, 15 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 8 λάθη.

Elitήριοι(Κωνσταντινάκος): Ζελμάνοβιτς 12, Κωνσταντινάκος 2, Λαμπρόπουλος 6, Μπέλλης 8, Μπέσιος 3, Μωυσής 4, Πανοσκάλτσης 4, Παρασκευόπουλος, Ποστόλλι 10!

Collectors(Κυριάκου): Κ.Αναστόπουλος 5, Γ.Αναστόπουλος 2, Κούδας 16, Κυριάκου 1, Λαγός, Παντελεάκης 5, Σαβέριος 7, Σκαμάγκος, Τσατσάνης 3.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών!