27/02/2024
Anonymous BC 21 15 23 21 - 80 -
Hoopers BC 20 12 10 20 - 62 -

Πήραν την ρεβάνς οι Anomymous!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου,  οι Anomymous πήραν το ντέρμπι παραμονής απέναντι στους  Hoopers με σκορ 80-62!

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πέρασαν στο παρκέ ορεξάτες για την νίκη. Το σκορ άλλαζε συνεχώς κάτοχο. Οι γηπεδούχοι με τους Μανωλέα, Φιλαρτζή και Βάνα, έφεραν λύσεις επιθετικά. Από την μεριά των φιλοξενουμένων σκόραραν οι Αντωνίου και Λιόκας,  με το σκορ να βρίσκεται στο 21-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Anomymous με Σείμενη, Μπουτσικάκη πήραν μια μικρή διαφορά στο σκορ. Οι Hoopers μείωσαν το σκορ με Αντωνίου και Λιόκα, διαμορφώνοντας το σκορ στο 36-32

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Οι Anomymous μπήκαν παθιασμένα στο παρκέ παίρνοντας διαφορά ασφάλειας. Με πρωταγωνιστές τους Μπουτσικάκη,  Σεϊμενη και Ουζουνίδη, έσπασαν την άμυνα των αντιπάλων τους, χωρίς να τους αφήσουν περιθώρια αντίδρασης. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στα τέλη της περιόδου με τους Γεωργόπουλο και Δούσκα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό,  κρατώντας την διαφορά ασφάλειας που είχαν ανακτήσει στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Σεϊμενης και Κατσιώλης έφεραν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Από τους Hoopers απλώς μείωσαν στο σκορ με Αντωνίου και Λιόκα,  διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα στο 80-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Ουζουνίδης με 11 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Λιόκας με 14 πόντους και 2 ασίστ.

Anomymous (Αλεφαντινός):  Βάνας 13,  Γαλανάκης,  Δρακόπουλος 2, Ελευθεριάδης 3, Κατσιώλης 9, Μανωλέας 10, Μπακάλης 2, Μπουτσικάκης 12, Ουζουνίδης 12, Σεϊμενης 17, Τζουβάρας 3, Φιλαρτζής 4.

Hoopers( Αντωνίου): Αντωνίου 18, Γεωργόπουλος 5, Δαλάτσης 3, Δημάκης 4, Δούσκας 11, Κατσάφαρος 3, Λιόκας 14, Μπίθας 4, Νινιός.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορες μεταβιβάσεις από την άμυνα στην επίθεση!