27/01/2020
Griffins 15 14 15 30 - 74 -
Blazers BC 20 17 11 20 - 68 -

Refuse to lose οι Griffins!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Blazers, καθώς με 7 πόντους του Αθηναίου και 7 του Σαράντου, προηγήθηκαν με 1-9, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 15-20. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Ζυγούνας και Βιλτανιώτης με 6 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 24-35, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 29-37, χάρη σε 4 ακόμη πόντους του Σαράντου; 4 του Τουρτσινάκη και 3 του Γεωργίου. Το δίδυμο Κοτσόλη – Βρέλλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Griffins στην δεύτερη περίοδο με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Σπυρόπουλος και Ζυγούνας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Blazers πήραν εκ νέου αέρα 11 πόντων, 33-44, με τους Τσολακίδη και Καλογερόπουλο να εκτελούν έξω από την γραμμή των 6,75μ. Στη συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου η ομάδα του Χρόνη έσφιξε την άμυνά του και με τους Σπυρόπουλο, Κοτσόλη και Βρέλλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, έριξε την διαφορά στους 4, 44-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο η περιφέρεια των Griffins πήρε φωτιά, αφού 4 τρίποντα έβαλε ο Βιλτανιώτης (16π), δύο ο Σπυρόπουλος και μαζί με τους 6 πόντους του Κοτσόλη, οδήγησαν τους Griffins από το 47-57 στο 74-68, και στην διατήρηση του αήττητου! Από την πλευρά τους οι Blazers, έδωσαν ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους και έτσι οι 8 πόντοι του Γεωργίου, οι 7 του Αθηναίου και το τρίποντο του Σαράντου δεν έφταναν για την μεγάλη νίκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 16/42 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 22/41 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Griffins ο Βρέλλης με 11 πόντους (triple-double), έχοντας 1/6 βολές, 4/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Blazers ο Τουρτσινάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 δίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 16, Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 13 (3 τριπ, 8 ασίστ), Χρόνης, Βιλτανιώτης 25 (7), Βρέλλης 11, Ζυγούνας 9 (1)

Blazers (Κοκκινάκης): Χουλιαράς 2, Μπερνιδάκης, Τσολακίδης 5 (1), Σαράντου 14 (2), Μπούτος 4, Καλογερόπουλος 3 (1), Αθηναίος 18 (1), Γεωργίου 12, Τουρτσινάκης 10

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση των Blazers για 35 λεπτά!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το μεγάλο come back των Griffins στα τελευταία λεπτά!