12/02/2024
Black Mamba 23 22 21 20 - 86 -
Griffins 27 24 14 20 - 85 -

Refuse to lose το Black Mamba!

Βράδυ Δευτέρας 12 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε μία τρομερή ματσάρα για τον δεύτερο όμιλο της Master League, το Black Mamba αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τελευταίο τρίλεπτο, με βολές του Μονέου στα 6 δευτερόλεπτα, έκανε την ανατροπή και επικράτησε απέναντι στους εξαιρετικούς Griffins!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό, με τις ομάδες να παίζουν σε υψηλή ένταση, να φτάνουν εύκολα στον αντίπαλο στόχο, με τους Griffins να κρατούν προβάδισμα με 23 – 27. Ο Σπυρόπουλος με 11 πόντους έκανε μεγάλο ματς, με Κοτσόλη και Καβακάκη να προσφέρουν από 7 έκαστος, ενώ για την ομάδα του Μπασδάνη, κορυφαίος ο Δημήτρης Μονέος με 8 πόντους, με Δέδε - Μπολοτάκη να προσφέρουν από 5 αμφότεροι.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να σκοράρουν και πάλι ακατάπαυστα με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια και τους φιλοξενούμενους να χτίζουν διαφορά 6 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μονέος με 10 και Δέδες - Μουσούλης με 4 πόντους οδηγούσαν την επίθεση για το Mamba, ενώ για τους Griffins που πυροβολούσαν από τα 6.75, Βιλτανιώτης – Βρέλλης έβαλαν από δύο,με Κοτσόλη - Κιαχόπουλο να προσφέρουν από ένα τρίποντο αντίστοιχα, για το 45-51.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με 4 πόντους του Βρέλλη και τρίποντα από Κιαχόπουλο– Βιλτανιώτη, όμως το Mamba έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του μετά τα μισά και βρίσκοντας πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Μονέου(7) και Μπολοτάκη(6), κατάφερε να προσπεράσει 66 – 65.

Οι Griffins έδειχναν να ελέγχου το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου και με τετράδα φωτιά τους Καβακάκη(7), Βρέλλη(5), Κοτσόλη(4) και Σπυρόπουλο, προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους. Η ομάδα του Μπασδάνη, δεν έδειξε να λυγίζει και με τον Μονέο να ξεκινά την αντεπίθεση με δύο τρίποντα και τον ίδιο να ευστοχεί σε βολές στα έξι δευτερόλεπτα, γύρισε τούμπα το ματς και πήρε ακόμα μία μεγάλη νίκη με 86 – 85.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μονέος με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κοτσόλης με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το Mamba είχε 31 / 57 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Οι Griffins είχαν 20 / 41 δίποντα, 11 / 37 τρίποντα, 12 / 19 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Black Mamba(Μπασδάνης): Χέμνταν 6, Δέδες 15(9ρ.), Καριώτης, Μονέος 37(8ρ.), Μουσούλης 4, Μπολοτάκης 19(10ρ.), Ρεπάνης 5, Τσουράπης.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 12, Βρέλλης 14(10ρ.), Ζαχαρτσένγκο 2,Καβακάκης 15, Κιαχόπουλος 6, Κοτσόλης 21(15ρ.), Σπυρόπουλος 15.

Τι μας άρεσε: Η ένταση, το σκοράρισμα, οι εναλλαγές , τα πάντα. Ματσάρα με τα όλα της!