11/02/2024
Melisses BC 9 7 4 7 - 27 -
Friends 21 14 20 17 - 72 -

Στο ρελαντί οι Friends!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν το παιχνίδι κόντρα στις 5 Melisses οι Friends, καθώς για την 20η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League επικράτησαν με 27-72 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Friends, καθώς με 9 πόντους του Γεωργιάδη, 5 του Χρυσοσπάθη και τρίποντο του Λιάπη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 7-21, 3:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 9-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Νάνης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Μπουγιούκος και ένα δίποντο έβαλε ο Νίκος Δούκας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Τοκατλίδη, 5 του Μπίτζιου και 4 του Χρυσοσπάθη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 16-35. Ο Νίκος Δούκας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Μελισσών στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ποντίκη, καθώς με 9 πόντους του Λιάπη, 4 του Γεωργιάδη και έμμεσο τρίποντο του Τοκατλίδη, ξέφυγε στους 35, 20-55! Ο Νίκος Δούκας και ο Πάτσης με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 20-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Friends να επικρατούν με 27-72, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χρυσοσπάθη, Λιάπη, Σακελλαρίδη και Μπίτζιου. Για τις Melisses στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πάτσης και Μπουγιούκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 12/48 δίποντα και 0/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 25/60 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Μπουγιούκος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP για τους Friends ο Χρυσοπάθης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Melisses (Μπουγιούκος): Δούκας Ν. 9, Δούκας Χ., Μπουγιούκος 9, Νάνης 2, Πάτσης 7

Friends (Ποντίκης): Βλαβιανός, Γεωργιάδης 14 (1), Λιάπης 14 (1), Μπίτζιος 9 (1), Παπαευθυμίου 4, Σακελλαρίδης 5 (1), Τοκατλίδης 8 (1), Χρυσοπάθης 18 (1)

Τι μας άρεσε: Η φάση που μας πρόσφερε ο Χρυσοπάθης, 4:00 για το τέλος, σε περιγραφή Σακελλαρίδη - Παπαευθυμίου!