29/11/2023
Elapuse BC 15 21 18 13 - 67 -
Alpinists BC 13 11 12 14 - 50 -

Στο ρελαντί η μαζεμένη Elapuse!

Έχοντας πολλές επιλογές από τον πάγκο και πολλούς πρωταγωνιστές στο παρκέ η Elapuse ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Alpinists, επικρατώντας με 67-50 και φτάνοντας τις 4 νίκες στον πρώτο όμιλο της Master League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να μπαίνουν σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Δαφαλιά (4π.), Μιγιόνη (4π.), Ζορμπά (3π.), Δεσύπρη (2π.) και Κουτσούκου (2π.). Οι Alpinists έβγαλαν πολλή ενέργεια στο ξεκίνημα και έμειναν σε απόσταση αναπνοής, απαντώντας με καλάθια των Καρακώστα (4π.), Μαγκανιάρη (3π.), Μουτεβελή (3π.Π) και Συκάρη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημίχρονο οι Alpinists πληγώθηκαν από τον τραυματισμό του Καράβη, ενώ οι Ελαπουσιώτες από τον τραυματισμό του Κουτσούκου. Η ομάδα του Αναγνώστου, όμως, βρήκε τρόπο να πατήσει το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Ζορμπά (7π.) να χτίσει διψήφια διαφορά σχετικής ασφαλείας. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Alpinists που αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Σκορ ημιχρόνου, 36-24.

Μετά την ανάπαυλα το επιθετικό κρεσέντο του Δαφαλιά (13π.) εκτόξευσε τη διαφορά και απλοποίησε εντελώς την υπόθεση νίκη για την Elapuse, αφού οι Alpinists δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, παρά την προσπάθεια των Μαγκανιάρη (5π.), Μουτεβέλη (3π.), Βακρινού (3π.) και Νεαμονιτού (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με την άμυνα της Elapuse να δείχνει σημάδια χαλάρωσης και τους Αλπινιστές να βελτιώνουν την εικόνα τους, βρίσκοντας λύσεις από τους Καρακώστα (6π.), Νεαμονιτό (4π.), Μαγκανιάρη (4π.) και Μουτεβελή (2π.). Από πλευράς νικητών ο Δεσύπρης (8π.) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, ενώ αισθητή την παρουσία του γενικά έκανε και ο νεοαποκτηθείς Κερχουλάς (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Elapuse είχαν 13/33 δίποντα, 11/25 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 16/44 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Δαφαλιάς με 17 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καρακώστας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Elapuse BC (Αναγνώστου) : Αναγνώστου 1, Βλαντής 8 (2), Δαφαλιάς 17 (2), Δεσύπρης 8 (2), Δημητριάδης, Ζορμπάς 13 (4), Κερχουλάς 8, Κουτσούκος 2, Μιγιόνης 7, Παπούλιας 3 (1).

Alpinists (Μαρούδης) : Βακρινός 5, Καββαδίας, Καράβης 2, Καρακώστας 12, Λιοφάγος 2, Μαγκανιάρης 11 (1), Μουτεβελής 8 (2), Νεαμονιτός 7, Συκάρης 3.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία της Elapuse.