17/11/2023
Pink Paper 12 9 11 9 - 41 -
New World Fix 28 16 11 13 - 68 -

Πρόκριση στο ρελαντί και τώρα ντέρμπι για τους NWF!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall η ομάδα των Γαλανού και Τασιούδη πήρε άνετη πρόκριση στους 32 του Basketaki Cup, ξεπερνώντας το εμπόδιο των Pink Paper με 41-68 ούσα καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Οι Fix επικεντρώνονται πλέον στο προσοχές ντέρμπι απέναντι στους West Kings για την 10η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας, ενώ η ομάδα του Καμπόσου ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς κόντρα στον αήττητο Blastiako για την 7η αγωνιστική της Evolution League.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι Fix, καθώς με το δίδυμο Santaniello (12π.) - Ζωιτός (8π.) να πετάει φωτιές, έχτισαν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά ασφαλείας. Οι Pink, παρά την προσπάθεια των Καρπούζη (5π.), Καμπόσου (3π.), Καραίσκου (2π.) και Κοντομίχου (2π.), δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και έμειναν πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-28.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Fix συνέχισαν να προστατεύουν αποτελεσματικά το καλάθι τους και με δράστες στην επίθεση τους Ρωμοσιό (7π.), Ζωιτό (4π.), Diallo (2π.) και τον υπαρχηγό Κιτσαντά (2π.) έβαλαν πρόωρο τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε ρηχά νερά, σκοράροντας μόλις 9 πόντους με την τριπλέτα των Ζηζόπουλο (3π.), Καραίσκου (3π.) και Καρπούζο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-44.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11, με τους Fix να κατεβάζουν ταχύτητά και τους Pink Paper να βελτιώνουν αρκετά την εικόνα τους, σκοράροντας με επιθετική πολυφωνία. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-55.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προχωρούν σε rotation, δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες τους. Santaniello (3π.), Diallo (3π.), Λογγίτση (3π.), Γαλανός (3π.) και Ζωιτός (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Νεοκοσμίτες, ενώ οι Pink βασίστηκαν στο φινάλε στους Κοντομίχο (5π.), Κωλέττη (2π.) και Παλημέρη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Pink Paper είχαν 10/42 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New World Fix είχαν 25/46 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Tidiane Diallo με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντομίχος με 9 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και 2 λάθη.

Pink Paper (Καμπόσος) : Βούλγαρης, Ζηζόπουλος 5 (1), Καμπόσος 3 (1), Καραίσκος 7 (1), Καρπούζης 10 (2), Κοντομίχος 9 (1), Κωλέττης 2, Ορφανίδης 3 (1), Παλημέρης 2.

New World Fix (Τασιούδης) : Diallo 15, Santaniello 16 (3), Γαλανός 2, Ζωιτός 14, Κιτσαντάς 2, Λογγίτσης 3, Παναγιωτάκης 3 (1), Ποταμίτης 2, Ρωμοσιός 11.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.