21/02/2024
Skroutz 9 19 13 8 - 49 -
Slam Ducks 9 7 12 6 - 34 -

Στο ρελαντί το Skroutz!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena, το Skroutz δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στους Slam Ducks και επιβλήθηκε με 49-34 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Winter Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ σκληρές στην άμυνα, εξού και το χαμηλό σκορ. Από το Skroutz ορεξάτος μπήκε ο Μητσοτάκης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους στο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε σε απόλυτη ισορροπία(9-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο aggressive, παίξανε dominant μπάσκετ κατά διαστήματα, παίρνοντας διαφορά στο σκορ. Βέβαια, για να γίνει αυτό, σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Καντιδάκης, ο οποίος με 6 πόντους τρομερή δουλειά στα ριμπάουντ έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του(28-16).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Slam Ducks προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Καραλουκά να κάνει ένα all around performance στο διάστημα αυτό, αλλά ήταν μόνος του. Το Skroutz έπαιξε καλή άμυνα, κράτησε την υπέρ του διαφορά και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13(41-28).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν one side υπόθεση, καθώς το Skroutz δεν έδειχνε ότι μπορούσε να χάσει αυτό το παιχνίδι. Στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Παπαδόπουλος με 2 τρίποντα με αποτέλεσμα το Skroutz να έχει διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού για να φτάσει εν τέλει στην νίκη με 49-34.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μητσοτάκης με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των Ducks ήταν ο Λειβαδής με 8 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Skroutz(Παπαδόπουλος):Αυγουλής,Δούμας 5,Καντιδάκης 10,Μερεμέτης 2,Μητσοτάκης 11,Ξένος 6,Παπαδόπουλος 9,Ρεντζος 6

Slam Ducks (Προφήτης): Γιδαράκης,Καραλουκάς 8,Λειβαδής 8,Πλούμπης,Προφήτης 3,Σαφράς 6,Σούλτος,Τσουμάκος 5,Χάλδας 4

Τι μας άρεσε: Το team spirit που είχε το Skroutz σε όλο το παιχνίδι.