02/04/2024
Escapers 12 6 9 12 - 39 -
Μίνωες 19 18 23 12 - 72 -

Στο ρελαντί το 2-0 οι Μίνωες και πρόκριση στην επόμενη φάση!

Καμία αντίσταση δεν συνάντησαν οι Μίνωες απέναντι στους Escapers επικρατώντας με 39-72 στο Basketaki Arena για την Rof16 φάση της Winter Development League εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής καθώς ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τα πρώτα δέκα λεπτά. Οι Escapers μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να αντιδράσουν έχοντας τους Γάτο και Τάγκα πιο δραστήριους επιθετικά. Οι Μίνωες όμως είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7(12-19).

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν ήταν πολύ διαφορετικό με τους Μίνωες να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και να προηγούνται με 15 πόντους(14-29) στα μισά του δεκαλέπτου.Οι Escapers δεν έβρισκαν όμως λύσεις για να επιστρέψουν στο παιχνίδι πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο -19(18-37).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Μίνωες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά στους 24 πόντους(21-45) έξι λεπτά πριν την λήξη της περιόδου.Οι βάσεις για την δεύτερη νίκη είχαν ήδη μπει και οι Μίνωες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 33 πόντων(27-60).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό καθώς είχε φανεί απο πολύ νωρίς ποια από τις δύο ομάδες θα συνέχιζε στην επόμενη φάση. Οι άμυνες χαλάρωσαν ακόμα περισσότερο , το παιχνίδι άνοιξε και ουσιαστικά το μόνο που είχε απομείνει ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού. Οι Μίνωες ήταν καλύτεροι , προκρίθηκαν δίκαια και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη φάση του θεσμού.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γαλίτης με 7 πόντους 16 ριμπάουντ , 3 ασιστ και 2 κλεψίματα ενώ πολυτιμότερος των Escapers ήταν ο Ακρίβος με 8 πόντους , 6 ριμπάουντ και 3 ασιστ.

Escapers(Τάγκας): Ακρίβος 8 , Γαρίνης 2 , Γάτος 12 , Δεπάστας 7 , Κασδαναστάσης 1 , Μπομπότης 3 , Στρεμιεντσι , Τάγκας 6 , Φράγκος

Μίνωες(Παπαστάμος):Αλεξόπουλος 8 , Αλτσαντζής 17, Βήχος , Βογιατζής 9 , Γαλίτης 7, Μπαχάς 4, Παπαστάμος 12 , Συκάς 15

Τι μας άρεσε: Το αλτρουιστικό και ομαδικό παιχνίδι από τους Μίνωες παρά την μεγάλη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι.