28/06/2020
Reload 20 13 11 13 - 57 -
Πι Stoli α 9 13 12 13 - 47 -

Reload κορυφής!

Την πρωτιά του δευτέρου ομίλου της Master League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι Reload, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής κέρδισαν τα ΠιStoliA με 57-47 στο κλειστό του Κολωνού!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Πανταζή, 4 του Φραντζέσκου Κοσμίδη και τρίποντα των Σούλτη – Λιλή, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9. Ο Ιωαννίδης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Λιόλιος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και το +11, 33-22, μετά από 5 πόντους του Ορέστη, 4 του Φραντζέσκου Κοσμίδη και 4 του Πανταζή. Τα ΠιStoliA κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Λιόλιου και οι 5 πόντοι του Βούλγαρη.

Με 6 ακόμη πόντους του Ιωαννίδη και 4 του Ντάσκαρη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4, 38-34, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα του Περιβολάρη έτρεξε 6-0 σερί και με δράστες στην επίθεση τους Φραντζέσκο Κοσμίδη (4π), Ορέστη (3π) και Πανταζή (3π), πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 44-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Φραντζέσκο Κοσμίδη (8π) και Ορέστη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στη νίκη με 57-47. Για το συγκρότημα του Χάρη Παπαδιονυσίου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λιόλιος και Ιωαννίδης με8 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 19/41 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 13/48 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος των Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Ιωαννίδης με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης Γ., Λιλής 3 (1), Σούλτης 3 (1), Πανταζής 15, Κοσμίδης Φ. 21, Ορέστης 15 (2)

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου): Ιωαννίδης 17 (2), Γραικούσης 3, Λιόλιος 16 (4), Ντάσκαρης 6, Βούλγαρης 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του παιχνιδιού!