25/09/2023
Aguanile 10 18 11 20 - 59 -
Reload 23 16 12 18 - 69 -

Reload με διάρκεια!

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου οι Reload, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική της Elite League by Betsson επιβλήθηκαν της Aguanile με 59-69 και την άφησαν χωρίς νίκη!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, αφού με 6 πόντους του Γουρνά, 5 του Λουφόπουλου, 4 του Σαραντόπουλου και τρίποντο του Ορέστη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 10-23. Ο Καλαφάτης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Αξαμπανόπουλος, Δάμης και Σιαμπλής.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 8 πόντους του Βρέλλη και 4 του Γουρνά, έφτασαν την διαφορά στους 18, 15-33, 4:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Aguanile και με 7 πόντους του Αξαμπανόπουλου και 4 του Sivan, μείωσε στους 11, 28-39!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Ορέστη η ομάδα του Κώστα Περιβολάρη βρέθηκε για πρώτη φορά στο +19, 28-47. Για ακόμη μια φορά, όμως, η παρέα του Γκέγκιου βρήκε τρόπο να απαντήσει και με 5 πόντους του Καλαφάτη και 4 του Αξαμπανόπουλου, μείωσε στους 12, 39-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες κυριάρχησαν μέσα στο ζωγραφιστό και με δράστες στην επίθεση τους Πανταζή - Βρεττό, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-69. Για την Aguanile στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Sivan, Γκέγκιος, Σιαμπλής, Καλαφάτης και Συκαράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 22/59 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 26/57 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Aguanile ο Sivan με 10 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 3/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Reload ο Βρέλλης με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Aguanile (Γκέγκιος): Sivan 10 (1), Σιαμπλής 5 (1), Σιμιτσόπουλος, Καλαφάτης 11, Συκαράς 6 (1), Γκέγκιος 4, Δάμης 6, Παπαναγιώτου, Αξαμπανόπουλος 17

Reload (Περιβολάρης Κ.): Λουφόπουλος 5, Σαραντόπουλος 4, Ορέστης 11 (3), Γουρνάς 14, Πανταζής 12, Καραγκούνης, Βρέλλης 14, Βρεττός 6, Σωτηρόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Reload!