28/12/2019
Remal Madri 17 14 20 23 - 74 -
Renegades BC 12 17 11 21 - 61 -

Remal Madri, τώρα και στον Κολωνό!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Remal Madri, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής πρώτου ομίλου της Development League επικράτησε των Renegades με 74-61!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Remal Madri στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 5 πόντους του Δημητρίου, 5 του Παπαϊωάννου και 4 του Ναυπλιώτη, προηγήθηκε με 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σκαπετοράχης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τους Σαμπατακάκη και Σταυρίδη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους, 31-29, έπειτα από 5 νέους πόντους του Παπαϊωάννου και βοήθειες των Δημητρίου, Ναυπλιώτη, Κουσιορή και Ρηγόπουλου. Τους Renegades κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι 6 ακόμη πόντοι του Σταυρίδη και τα τρίποντα των Λιόση, Βλάχου και Σαμπατακάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Ρεμάλια έστησαν το δικό τους πάρτι και με τους Πολύδωρο (5π), Αποστόλου (4π), Παπαϊωάννου (4π), Ρηγόπουλο (4π) και Πρίφτη (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 51-35. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ζησιμόπουλου πριν το τέλος της περιόδου ήταν να ρίξει την διαφορά στους 11, 51-40, μετά από τρίποντο του Σαμπατακάκη και δίποντο του Αληζιώτη. Σκορ τρίτης περιόδου 51-40!

Με 4 πόντους του Σαμπατακάκη, τρίποντο του Σκαπετοράχη και δίποντο το Βλάχου, οι Renegades έβαλαν φωτιά στο ματς, μειώνοντας στους 4, 53-49, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, στο υπόλοιπο της συνάντησης η Remal Madri κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δράστες τους Παπαϊωάννου (7π), Ναυπλιώτη (3π) και Δημητρίου (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 74-61.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 26/53 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι 9/17 βολές, 14/38 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp της Remal Madri ο Παπαϊωάννου με 23 πόντους, έχοντας 7/12 βολές, 8/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Renegades ο Σταυρίδης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/6 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 8, Παπαϊωάννου 23, Πρίφτης 5 (1), Ναυπλιώτης 9, Δημητρίου 10 (2), Κουσιορής 4, Αποστόλου 6, Πολύδωρος 9 (1), Πίτσικος

Renegades (Ζησιμόπουλος): Σαμπατακάκης 14 (2), Αληζιώτης 4, Ζουμπουρλής 6, Σταυρίδης 9, Κονδύλης 2, Λιόσης 3 (1), Σκαπετοράχης 17 (4), Βλάχος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Τα δύο εκρηκτικά διαστήματα της Remal Madri σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο!