28/03/2024
Tsouvalia 15 7 10 16 - 48 -
Reptors 16 13 16 11 - 56 -

Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη..οι Reptors και του χρόνου στην Evolution!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Reptors κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα της παραμονής, νικώντας τα αδιάφορα Tsouvalia με σκορ 48-56!

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το πέρας του δεκαλέπτου βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(15-16)! Ο Νικόλαος Πάγκας ήταν απολαυστικός σε αυτό το διάστημα με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σακκάς με 4! Στην αντίπερα όχθη, ο σπουδαίος Καλαντζής ηγήθηκε των προσπαθειών των μπλε με 9 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τον αντίπαλο στους 7 πόντους και με τον Ν.Πάγκα να κλείνει το ημίχρονο με παραμυθένιο double-double(16p-12ρ), κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων με σκορ 22-29! Από την άλλη πλευρά, ήταν ξεκάθαρο ότι ο Κυριακίδης και η παρέα του είχαν το μυαλό τους στα κοψίδια μετά το τέλος του παιχνιδιού, ώστε να αποχαιρετήσουν την χρονιά με τον πλέον ιδανικό τρόπο!

Την ξέρετε την ρήση του θυμόσοφου λαού μας, όσο έχεις τύχη διάβαινε? Ε, λοιπόν, αντικαταστήστε τη λέξη τύχη με το όνομα του Πάγκα, και θα βρείτε την απάντηση για το κλειδί της ανωτερότητας των Reptors! O Ν.Πάγκας ήταν ασταμάτητος και καταλυτικός στις δύο πλευρές του γηπέδου, σπρώχνοντας την ομάδα του όλο και πιο κοντά στον μεγάλο στόχο, που δεν ήταν άλλος από την παραμονή στην κατηγορία της Evolution!Η περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32-45!

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να πάρουν στα χέρια τους το πολυπόθητο ροζ φύλλο με σκορ 48-56! Ο διαστημικός Ν.Πάγκας έκανε να μην φανεί το κενό τους Ευάγγελου και Κορρέ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 30 ολοκάθαρους πόντους, ενώ 22 είχε ο Καλαντζής απο την πλευρά της ομάδας του Κυριακίδη!

Betsson MVP ο Νίκος Πάγκας με 30 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Καλαντζής είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 22, Κοτσιλίνης 9, Κυριακίδης, Λαζανάς 3, Παπαντώνης 8, Σωτηρόπουλος 6, Χατζησωκράτης.

Reptors(Πατσουράκης): Π.Πάγκας 3, Καίσαρης, Ν. Πάγκας 30, Γ.Πάγκας, Παπαγεωργίου 7, Πατσουράκης 6, Σακκάς 10.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Πάγκα, αλλά και η επίτευξη του στόχου των Reptors!