23/01/2024
Cosa Nostra 17 15 12 14 - 58 -
Αναλώσιμοι 19 20 2 15 - 56 -

Ρες και άμυνα οδηγούν την Cosa Nostra!

Με ηγέτη τον Ρες στο πρώτο μέρος και όπλο την άμυνα στην επανάληψη, η Cosa Nostra κέρδισε τους Αναλώσιμους με 58-56 για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League και πλέον κοιτάζει να κυνηγήσει την τετράδα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Αναλώσιμους να οδηγούν το παιχνίδι, να προηγούνται με 7-14 και τελικά με δύο τρίποντα του Φωτίου, 4 πόντους του Πολύδωρου και έμμεσο τρίποντο του Κοταράκου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 17-19. Ο Ρες ήταν σεληνιασμένος για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 12 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι είχε Φλυτζάνης και ένα δίποντο ο Μπρούστας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 7 πόντους του Μανώλη, 6 του Κοταράκου και τρίποντο του Μεϊντάνη, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 18-28, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 7 πόντων, 32-39. Την Cosa Nostra κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Ρες, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Γονιδάκης.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Κάκιου, τρίποντο του Γονιδάκη και καλάθι του Μαυρίδη, η παρέα του Μοίρα έτρεξε 12-2 επιμέρους σκορ και προσπέρασε με 44-41. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Ζάφειρας. Σκορ τρίτης περιόδου 44-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Μπρούστα, Γονιδάκη, Ρες και Βιλλιώτη, έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στη νίκη με 58-56. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η ομάδα του Νικολόπουλου να γυρίσει το ματς, ωστόσο δεν της έφταναν οι 8 πόντοι του Διαμαντή Μανώλη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 17/46 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 19/45 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP της Cosa Nostra ο Ρες με 23 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 8/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Κοταράκος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Cosa Nostra (Μοίρας - Τζαχρίστας): Ρες 23, Βιλλιώτης 3, Γονιδάκης 9 (3), Κάκιος 7, Κουτσουριδάκης 1, Μαυρίδης 2, Μούρτζης, Μπρούστας 8, Στρέγλος 2, Φλυτζάνης 3 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Νικολόπουλος, Κοταράκος 12, Ζάφειρας 6, Μανώλης 15 (1), Μεϊντάνης 5 (1), Πολύδωρος 5, Φωτίου 8 (2), Χρηστακάκος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Cosa Nostra!