16/12/2023
Circle BC 15 8 12 21 - 56 -
Kavlanta Hawks 16 9 6 11 - 42 -

Ρεβάνς για την Circle με 20αρα Ζαφειρόπουλου !

Το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena η Circle έφτασε τις 7 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development League, επικρατώντας των Kavlanta Hawks με 56-42, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Άγγελο Ζαφειρόπουλο που σταμάτησε στους 20 πόντους με 4/9 τρίποντα και 13 πόντους στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με την Circle να βρίσκει λύσεις από τους Χαλάτση (5π.), Χατζηγιαννίδη (2π.), Τουμπανάκη (2π.), Ματσούκα (2π.), Καραγκίκα (2π.) και Ζυγούρη (2π.) και τα Γεράκια να απαντούν με Πέτσα (5π.), Πεντάρη (3π.), Κολυβά (3π.), Καραγιάννη (3π.) και Γεωργακόπουλο (2π.), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-9 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ζαφειρόπουλος (4π.) και Κουτσούκος (4π.) από τη μία, Μπόικο (5π.) και Καραγιάννης (2π.) από την άλλη, τράβηξαν το κουπί της επίθεση για Circle και Kavlanta Hawks αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 23-25.

Μετά την ανάπαυλα η Circle προστάτεψε πολύ αποτελεσματικά το καλάθι της, χάρη στην άμυνα ζώνης που επέλεξε. Έτσι, χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή της επιθετικά, πήρε το προβάδισμα. Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα, όντες πολύ άστοχοι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειρόπουλος ανέλαβε δράση και παίζοντας ρολόι πίσω από τα 6,75μ. απλοποίησε εντελώς την υπόθεση νίκη για την Circle. Πεντάρης (5π.), Γεωργακόπουλος (4π.) και Μπόικο (2π.) πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως οι Hawks δεν κατάφεραν να αποφύγουν την όγδοη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Circle είχε 18/42 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 17 φορές, ενώ είχε 21 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kavlanta Hawks είχαν 9/29 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 25 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Ζαφειρόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 7 λάθη και 6 μπλοκ.

Circle (Γεωργίου) : Ζαφειρόπουλος 20 (4), Ζυγούρης 2, Καραγκίκας 9, Κουτσούκος 6, Ματσούκας 5 (1), Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 5 (1), Χαλάτσης 7, Χατζηγιαννίδης 2.

Kavlanta Hawks (Γεωργακόπουλος) : Γεωργακόπουλος 7, Καραγιάννης 9 (2), Κολυβάς 3 (1), Μπόικο 7 (1), Πεντάρης 9 (2), Πέτσας 7.

Τι μας άρεσε : Το κρεσέντο του Ζαφειρόπουλου στο φινάλε.