27/11/2023
West Side B.C 13 14 9 21 - 57 -
Khazad Dooms 10 12 14 9 - 45 -

Ρηγόπουλος κουβάλησε, Τσούλφας καθάρισε!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους West Side στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 11η αγωνιστική κέρδισαν την ηρωική πεντάδα των Khazad Dooms με 57-45 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Side, καθώς με 5 πόντους του Λέγγα και 4 του Αθανασιάδη, προηγήθηκαν με 13-10. Ο Λυγερός και ο Σχινάς με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +9 και τελικά με 8 πόντους του Ρηγόπουλου και τρίποντα των Αδελφόπουλου - Γαλανόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-22. Τους Khazad Dooms κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Λυγερού και οι 4 του Σχινά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα σημεία και με 5 πόντους του Λυγερού, 5 του Σχινά και 4 του Ντζερεμέ, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 36-36. Ο Ρηγόπουλος με 5 πόντους και ο Τσούλφας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των "Δυτικών" στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 36-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Side καθάρισαν το μυαλό τους και με 10 πόντους του Τσούλφα, δύο τρίποντα του Μπελεχάκη και 5 πόντους του Ρηγόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-45. Ξεμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, με τους Τσαντίλα και Ντζερεμέ να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/11 βολές, 14/39 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 14/52 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των West Side ο Ρηγόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Khazad Dooms ο Σχινάς με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/16 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

West Side (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 3 (1), Αθανασιάδης 4, Γαλανόπουλος 3 (1), Κορρές, Λέγγας 5 (1), Μπελεχάκης 6 (2), Ρηγόπουλος 20 (4), Τριανταφυλλίδης, Τσούλφας 16

Khazad Dooms (Ράντος): Γιούνης, Λυγερός 14 (2), Ντζερεμές 9, Σχινάς 15, Τσαντίλας 7

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της πεντάδας των Khazad Dooms!