16/09/2020
New York Pic-Knicks 12 8 15 16 - 51 -
New York Fix 9 16 12 15 - 52 -

Riki Riki Riki Riki Riki Riki Riki!!!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, οι New York Fix επικράτησαν δύσκολα των New York Pic Knicks με 51-52 για τον 15ο όμιλο του Basketaki Cup, ωστόσο είδαν τον Ζορμπά να αποχωρεί με τραυματισμό στο κεφάλι για το νοσοκομείο στο τρίτο δεκάλεπτο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Riki Riki που σταμάτησε στους 14 πόντους!

Με τον Νάννο να πετυχαίνει 5 πόντους και τους Αθανασίου – Ζαχαριάδη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι New York Pic Knicks προηγούνταν με 9-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τριποντάκι του Riki Riki, αλλά και 3 πόντους του Ζορμπά, μείωσαν στους 3, 12-9!

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Ζορμπά, 4 του Πλατανίτη, 3 του Σεΐζη και τρίποντο του Καλπακίδη, οι New York Fix βρέθηκαν στο +7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 20-25. Τους γηπεδούχους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Αθανασίου, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-31, μετά από τρεις τρίποντες βόμβες του Riki Riki και μια του Καλπακίδη. Ωστόσο, η παρέα του Τσαγκάρη αλά δώσε άμεσα και με τους Κοντογιάννη (5π), Νάννο (4π) και Δημητρέλλο (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πλησίασαν στο καλάθι, 35-37!

Η αντεπίθεση των New York Pic Knicks συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με 6 πόντους του Κοντογιάννη και άλλους τόσους του Σπηλιωτόπουλου, προσπέρασαν με 47-43, 3:00 για την λήξη. Ωστόσο, με μεγάλα τρίποντα των Καλπακίδη (5π), Κολέτσου και Χριστοδούλου, οι New York Fix κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν με 51-52, με τον Ζαχαριάδη στο τέλος να χάνει την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 20/49 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 8/31 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των New York Pic Knicks ο Αθανασίου με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των New York Fix ο Riki Riki με 14 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 4/10 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Δημητρέλλος 4, Σπηλιωτόπουλος 8, Ρωμοσιός, Νάννος 9 (1), Αθανασίου 10, Ζαχαριάδης 6, Τσαγκάρης, Κοντογιάννης 14

New York Fix (Σεΐζης): Χριστοδούλου 4 (1), Σεΐζης 7, Παναγόπουλος, Πλατανίτης 6, Riki Riki 14 (4), Καλπακίδης 11 (3), Ζορμπάς 7 (1), Χαμπεσής, Κολέτσος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το συγκλονιστικό φινάλε!