14/02/2023
Athens Crips 11 14 23 13 - 61 -
Γκουρούδες 21 26 17 14 - 78 -

Είπαν να μαζευτούν οι Γκουρούδες!

Στην τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της Master League ανέβηκαν οι Γκουρούδες, καθώς μαζεύτηκαν και κέρδισαν εύκολα τους 6 Athens Crips με 61-78 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Γκουρούδες στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Μελάγιες, 4 πόντους του Παύλου Αχή, άλλους τόσους του Ντίνου Αχή και τρίποντα των Λιμνιάτη - Κοτσόλη, προηγήθηκαν με 11-21. Ο Σμυρλής με 4 πόντους και ο Κουρκουλής με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Μπαλαούρα ,7 πόντους του Οικονόμου και δύο τρίποντα του Παύλου Αχή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 25-46. Δεν μπόρεσαν οι Athens Crips να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Ζαγαλάκη και τους 4 του Κουρκουλή.

Με 10 νέους πόντους του Παύλου Αχή, 4 του Κοτσόλη και τρίποντο του Μελάγιες, οι Γκουρούδες έφτασαν μέχρι και στο +26, 27-53. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 9 πόντους και ο Ζαγαλάκη, 6 του Κουρκουλή και 6 του Αργυρούλη, μείωσαν στους 16, 48-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι "Γκουρού" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-78, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ντίνου Αχή, Αργυράκη, Μελάγιες  και Κοτσόλη. Για την παρέα του Παπαδόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κουρκουλής, Λάντζας, Ζαγαλάκης και Σμυρλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 25/55 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/3 βολές, 14/29 δίποντα και 16/44 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Σμυρλής με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/15 δίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Σμυρλής 16, Παπαδόπουλος 2, Αργυρούλης 10, Ζαγαλάκης 19 (1), Κουρκουλής 10 (1), Λάντζας 4

Γκουρούδες (Μελάγιες): Αργυράκης 2, Αχής Ν. 13 (3), Αχής Π. 12 (2), Λιμνιάτης 6 (2), Μελάγιες 13 (3), Μπαλαούρας 11 (3), Οικονόμου 10 (2), Κότσολης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!