25/09/2023
Gran Μανάρια 24 24 9 14 - 71 -
Πι Stoli α 6 14 16 9 - 45 -

Τρίποντο πάρτι με οικοδεσπότες τα Gran Manaria!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για το θεσμό του Basketaki Cup, τα Gran Manaria ντύθηκαν Golden State Warriors και με 9/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο νίκησαν τα ΠιStoliA με σκορ 71-45!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, λέει ο θυμόσοφος λαός μας, και κάτι ανάλογο ίσχυσε για την ομάδα του professor, Τάσο Καμπόλη! Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, είχαν 6/13 τρίποντα και με τον Σκληρό(7π) να ηγείται των προσπαθειών τους, αλλά και τους Ισίδωρο Τσίγκο(6π) και Παπαευσταθίου(6π) να τον ακολουθούν σε απόδοση, έκλεισαν τη περίοδο με το εντυπωσιακό 24-6! Από την άλλη πλευρά, ο Λιόλιος με 4 πόντους στο ενεργητικό του αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων!

Tα Manaria συνέχισαν  να σφυροκοπούν τον αντίπαλο τους με τον  Ηλία να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος  και με 8 πόντους (1/2β, 2/2, 1/1τρ)  να οδηγεί τα Gran Manaria στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά είκοσι οκτώ πόντων με σκορ 48-20! Οι Ιωαννίδης και Τζαβάρας σε αυτό το διάστημα ξεδίπλωσαν ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που διαθέτουν, πετυχαίνοντας απο 6 πόντους έκαστος!

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Λιόλιου, καθώς το κέρδισε με το επιμέρους 9-16! Ο Ιωαννίδης πρόσθεσε ακόμη 5 πόντους, ενώ 7 είχε ο Ισίδωρος Τσίγκος από την πλευρά της ομάδας του Κομπόλη! Η προτελευταία στροφή έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 57-36!

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 71-45!

Betsson MVP o Γιώργος Ηλίας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Λιόλιος είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Τα Gran Manaria είχαν 20/42 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 1/5 βολές, 40 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/44 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 4/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη .

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 3, Ηλίας 14, Καραμπούλας 3, Λιάκος 9, Νερούτσος, Πέππας, Παπαευσταθίου 6, Παπαχριστοδούλου 7, Σκληρός 7, Αντώνης Τσίγκος 3, Χρήστος Τσίγκος 19.

ΠιStoliA(Λιόλιος): Βούλγαρης 5, Ιωαννίδης 16, Λαδάς, 3, Λιόλιος 8, Μαντζώρος, Μαρτζούκος 2, Τζαβάρας 11.

Τι μας άρεσε : Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας  των νικητών στο πρώτο ημίχρονο έξω από τη γραμμή των 6.75(9/11τρ)!