23/02/2024
Airμπωλ 21 15 24 16 - 76 -
ESDDA Graduates 7 12 14 12 - 45 -

Στους ρυθμούς του Δαλίτσικα χόρεψαν οι Airμπώλ!

Παρασκευή  βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Airμπώλ υπό τους «ήχους» του quadruple-double, Αναστάσιου Δαλίτσικα, νίκησαν εύκολα τους ESDDA Graduates με σκορ 76-45!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 21-7!Ο Mr «κλέφτης» ολάκερης της κατηγορίας, Τάσος Δαλίτσικας πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντζούρας(6π). Από την άλλη πλευρά, οι «οράνιε» δυσκολεύτηκαν από την πίεση που τους άσκησαν οι Airμπώλ, γεγονός που αποτυπώθηκε στα έξι ομαδικά λάθη! Ο super star της ομάδας, Μάριος Ντάκας, έκανε ότι μπορούσε σε αυτό το διάστημα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 15-12! Ο Δαλίτσικας συνέχισε να κουβαλάει στις πλάτες του την υπόλοιπη ομάδα, ενώ αυτή τη φορά είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Κόππολα! Στην αντίπερα όχθη, οι ESDDA βρήκαν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75, με πρωταγωνιστές τους Ναρλή(2τρ) και Παπακώστα(1τρ). Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-19!

Στο τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το καλύτερο επιθετικά των γηπεδούχων, πέτυχαν 24 πόντους και οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 60-33, δίνοντας ένα τέλος στην υπόθεση κατάκτησης του ροζ φύλλου! Οι Δαλίτσικας και Κόππολα είχαν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ 5 είχε ο ένας και μοναδικός Κωνσταντίνος Βασιλάκος!

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Αναστάσιου Δαλίτσικα! Ο guard των Airμπώλ πραγματοποίησε quadruple-double, γεγονός που έκανε όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο να τον αποθεώσουν την ώρα της αλλαγής του! Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Παυλής ευστόχησε σε ένα σουτ τριών πόντων, ενώ ο μέγας Ντάκα είχε 1 πόντο, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 76-45!

Betsson MVP ο Αναστάσιος Δαλίτσικας με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 10 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μάριος Ντάκα είχε 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα!

Airμπώλ(Μπιλάλης): Βουτσελάκος 7, Δαλίτσικας 18, Κόππολα 17, Κυριάκος 9, Μουσταφέρης 2, Μπιλάλης, Ντζούρας 6, Οργίνος 10, Παπαδάκης, Ψύκος 7.

ESDDA Graduates(Παναγόπουλος): Βασιλάκος 7, Καπαγεωργόπουλος 5, Ναρλής 10, Ντάκα 7, Παναγόπουλος 2, Παπακώστας 6, Παυλής 5, Τσακίρης 3.

Τι μας άρεσε : Το quadruple-double του Αναστάσιου Δαλίτσικα!