30/11/2023
Kill Beer 9 9 23 8 - 49 -
Hurricanes 15 10 15 13 - 53 -

Έσπασαν το ρόδι οι Hurricanes!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Hurricanes έσπασαν το ρόδι στη φετινή Evolution League, επικρατώντας της Kill Beer με 49-53 και αναγκάζοντάς την στην πέμπτη της ήττα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Ιωαννίδη (6π.), Περσίτσα (5π.), Ρούπα (2π.) και Λατίφη (2π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Η Kill Beer, άργησε αλλά βρήκε τα πατήματά της και σκόραρε με καλάθια των Τσελίκη (4π.), Μπακάλη (3π.) και Μπογέα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο και δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-10. Η Kill Beer παρέμεινε πολύ άστοχη για τα δεδομένα της, ενώ οι Hurricanes με πρωταγωνιστές τους Ιωαννίδη (5π.), Περσίτσα (3π.) και Λατίφη (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο στο +7. Σκορ ημιχρόνου, 18-25.

Μετά την ανάπαυλα η Kill Beer θύμισε τον πραγματικό της εαυτό και ανεβάζοντας σημαντικά την παραγωγικότητά της, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Τσελίκης (7π.), Μπογέας (6π.), Κοτσομύτης (5π.) και Παντελόπουλος (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια και οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν σημαντικά. Οι Hurricanes, ωστόσο, δεν μάσησαν και διατηρώντας τον πλουραλισμό τους, μπήκαν με καλή ψυχολογία στην τελευταία περίοδο, παρά τα αμυντικά προβλήματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Kill Beer δεν κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία, αφού η αστοχία τής χτύπησε και πάλι την πόρτα. Οι Hurricanes ήταν αποφασισμένοι να μην την πατήσουν αυτή τη φορά, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και με καλάθια των Ιωαννίδη (4π.), Μεντή (4π.), Ρούπα (3π.) και Λατίφη (2π.) σφράγισαν οριστικά την παρθενική τους νίκη στη σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 14/42 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Hurricanes είχαν 18/40 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρις Ιωαννίδης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, ¼ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπακάλης με 5 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και κανένα λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Μπογέας) : Θανάσης 2, Καρέλος, Κοτσομύτης 5 (1), Μπακάλης 5, Μπογέας 14 (4), Παντελόπουλος 4, Τσελίκης 15 (1), Τσοκαντάς 4.

Hurricanes (Περσίτσας) : Βασιλειάδης, Βλάχος 3, Ιωαννίδης 17 (1), Κασσελάκης, Λατίφης 10, Μακρής, Μεντής 6, Περσίτσας 10 (2), Ρούπας 7, Σακελλαρίου.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.