20/01/2020
Κλειώ 4 13 16 17 - 50 -
Komic Mastoras BC 17 7 8 11 - 43 -

Ροκανίζοντας η νίκη για την Κλειώ, με μεγάλη ανατροπή.

Το Σάββατο 18-1-2020, η Κλειώ υποδέχθηκε την ομάδα των Komic Mastoras BC, στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής  του τρίτου ομίλου της Winter Development League 2. Ο Komic Mastoras ήθελε να παραμείνει μόνος αήττητος στον βαθμολογικό πίνακα κάνοντας τις νίκες του οκτώ και να μη διπλασιάσει τις ήττες του, ενώ η γηπεδούχος Κλειώ ήθελε να βελτιώσει το αρνητικό μέχρι στιγμής φετινό σερί της (3 νίκες, 5 ήττες).

Στην πρώτη περίοδο οι πρωτοπόροι Komic Mastoras BC έδειξαν τα δόντια τους, πάρα το ότι ήταν μόλις έξι άτομα συνολικά. Πέτυχαν 15 από τους 17 πόντους τους έξω από τα 6,75 με τον Σπυράτο να έχει πάρει φωτιά, με 4 τρίποντες βόμβες και τον Αυγερινό να βάζει το πέμπτο τρίποντο της ομάδας του. Οι Komic Mastoras BC ήταν μάλιστα πολύ καλοί και στα αμυντικά τους καθήκοντα, περιορίζοντας τους μουδιασμένους στο ξεκίνημα παίκτες της Κλειώ, για την οποία πέτυχαν μόλις 4 πόντους, οι Καστανιώτης και Φασκιώτης.

Ωστόσο, ήδη από τη δεύτερη περίοδο, άρχισε να αντιστρέφεται το κλίμα, με την Κλειώ να μην το βάζει κάτω και να προσπαθεί να κλείσει την ψαλίδα του -13 της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Komic Mastoras BC  φάνηκαν να επαναπαύονται πολύ νωρίς στη διαφορά που πέτυχαν κατά την πρώτη περίοδο και δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο καλάθι. Το επιμέρους σκορ περιόδου θα γίνει 13-7 υπέρ της Κλειώ με τον Αυγερινό να ξεχωρίζει για την ομάδα του με 4 πόντους, ενώ για την Κλειώ, ξεχώρισαν ο Σφήκας με 2 τρίποντα και ο Φασκιώτης με 5 πόντους.

Η Κλειώ στην τρίτη περίοδο βρισκόμενη στο -7, άρχισε να χτυπά με τους ψηλότερους παίκτες της τους Komic Mastoras BC και κράτησε την καλή της αμυντική απόδοση. Είχε δεχθεί 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και 8 στην τρίτη. Επιθετικά πήρε το όπλο του ο Αμπατζής με 6 πόντους και τον ακολούθησε ο Φασκιώτης με 4. 4 πέτυχε και ο Παναγόπουλος για τους Komic Mastoras BC, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ η ομάδα του, το οποίο 1’’ πριν τη λήξη της περιόδου διαμορφώθηκε 33-32 υπερ της Κλειώ.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα των Komic Mastoras BC, αφυπνίστηκε καθώς έμεινε πίσω στο σκορ και ανέβασε στροφές στις μηχανές της. Η κόπωση όμως θα φανεί για αυτούς τη στιγμή μάλιστα, που η Κλειώ θα εκμεταλλευτεί το momentum και την ψυχολογία της και θα ανταποδώσει τους 17 πόντους που δέχθηκε στην πρώτη περίοδο, σφραγίζοντας την νίκη με τελικό σκορ 50-43. Στην περίοδο αυτή ο Καστανιώτης της Κλειώ, έβαλε 8 πόντους, ο Φασκιώτης άλλους 4, ενώ είχε και 1 τρίποντο ο Σφήκας. Για τους Komic Mastoras BC, έκανε ότι μπορούσε ο Παναγόπουλος με 7 πόντους και ο Γεράκης με 4.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές, 20/47 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 4/11 βολές, 9/34 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 32 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Καστανιώτης (Κλειώ) που πέτυχε 10 πόντους έχοντας 0/2 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ (5 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 2 κοψίματα με τελικό efficiency 15 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σπυράτος (Komic Mastoras) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 0/2 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 5 αμυντικά rebounds, μοίρασε 1 assist και είχε τελικό efficiency 11 (Λάθη:1).

Κλειώ (Αμπατζής): Φασκιώτης 17, Σφήκας 9(3), Αμπατζής 8, Κόττης 4, Καστανιώτης 10, Πασχάλης, Χατζηγεωργίου 2, Καλατζής.

Komic Mastoras (Στάμου): Διγενόπουλος, Σπυράτος 12(4), Αυγερινός 11(2), Παναγόπουλος 15 (Double double / reb. Ο-D 3-8), Πλατσατούρας 2, Γεράκης 3.

Τι μας άρεσε: Το ποσοστό στα τρίποντα των Komic Mastoras (35%) και η υπομονή μαζί με τη σωστή διαχείριση του ματς από την Κλειώ.

Τι δεν μας άρεσε: Σίγουρα η απόδοση της Κλειώ κατά την πρώτη περίοδο. Οι παίκτες του Komic Mastora, αν και ήταν μόλις 6 άτομα, φάνηκε να επαναπαύτηκαν πολύ νωρίς στη μεγάλη διαφορά που έκτισαν αρχικά, κάτι που τους στοίχησε αργότερα όταν πλέον δεν είχαν αντοχές.