08/11/2021
Λεγάμενοι BC 6 4 15 26 - 51 -
Hurricanes 15 6 15 20 - 56 -

Ρόκαραν… οι Hurricanes!

Με τον Λατίφη να εναλλάσει την μπαγκέτα του οργανωτή και του εκτελεστή με μαεστρία, οι Hurricanes πήραν τεράστια νίκη απέναντι στους Λεγάμενους, με 51-56, στην όμορφη και ενδιαφέρουσα αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ.

Λίγο καλύτεροι οι Hurricanes στο ξεκίνημα των δύο ομάδων στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, με την πληθώρα ποιοτικών παικτών στην  αναμέτρηση να υπόσχεται ένα δυνατό ματς! Οι Δημουλιάς από Λεγάμενους και Λατίφης,Μακρής από Hurricanes ξεχώρισαν για το 6-15 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκαλεπτο.

Προσπάθησαν να ανεβάσουν… ρυθμούς οι παίκτες των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να είναι αισθητά καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, βρίσκοντας πάντα τον κατάλληλο παίχτη για να εκτελέσει και να… πληγώσει την άμυνα των Λεγάμενων, με τον Λατίφη να ισορροπεί άψογα ανάμεσα σε εκτέλεση και οργάνωση, οδηγώντας την ομάδα του στο 10-21 για ημίχρονο.

Οι μονομαχίες έγιναν πιο δυνατές, οι Λεγάμενοι ήταν δεδομένο πως θα πίεζαν, με τους Σιγάλα και Δημουλιά να προσπαθούν να παρασύρουν τους συμπαίκτες τους προς την ανατροπή του… σκηνικού, με τους Βλάχο και Μακρή όμως να είναι… κολώνες επιθετικά για Hurricanes, το προβάδισμα παρέμεινε για εκείνους, με το 25-36 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ηλιού να σκοράρει δύο γρήγορα καλάθια, να εκτοξεύει τη διαφορά στο συν 14 για Hurricanes, οι οποίοι έκαναν διαχείριση σε αυτό το εκτενές προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 51-56, έστω και αν οι Λεγάμενοι έκαναν… συγκλονιστική προσπάθεια ανατροπής!

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Λατίφης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Λεγάμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 2 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/35 δίποντα, 8/45 τρίποντα, 7/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα 8/22 βολές, 56 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος 3, Νικολάου 6, Σιγάλας 3, Βρεττάκος 6, Θρουβάλας 5, Χατζημιχαήλ 6, Χαϊκάλης 1, Δημουλιάς 9, Δασκαλόπουλος 2, Σκαμαγκάς 10.

Hurricanes (Λατίφης):  Χάρος 5, Λατίφης 16 (10 ριμπ.), Ταμιωλάκης 4, Ηλιού 12, Βασιλειάδης 2, Βλάχος 8 (19 ριμπ.), Μακρής 9.

Τι μας άρεσε:  Το πάθος που είδαμε και από τις δύο ομάδες!