04/02/2024
Peristeri Wardogs 16 18 13 17 - 64 -
G-vana 23 18 20 10 - 71 -

Ρολάρει για την άνοδο η G-Vana

Δυνατό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τους Θάνο και Κριθαρούλα να οδηγούν στην επίθεση, πήραν διψήφια διαφορά από νωρίς (8-18). Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με μόλις έξι παίκτες, Κοσμόπουλος και Σοφός έδιναν λύσεις στο σκορ για την ομάδα τους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-23.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να προσπαθούν να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία. Η G-Vana προηγήθηκε με δεκαέξι πόντους (23-39), όμως οι Peristeri Wardogs κατάφεραν εκ νέου να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τη λήξη του ημιχρόνου βρίσκεται στο 34-41.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά, την οποία παγίωσαν ξανά σε διψήφια επίπεδα. Για τους γηπεδούχους ο Κοσμόπουλος σκόραρε και τους ένδεκα πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-61.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με τους Peristeri Wardogs απλά να καταφέρνουν να μειώσουν στο τέλος σε 64-71, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι η G-Vana βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση του ομίλου και αρκετά πιο κοντά να ανέβει στην επόμενη κατηγορία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Θάνος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοσμάς Κοσμόπουλος με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/52 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 10/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/54 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 4/5 βολές, 54 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 12 λάθη.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καρακατσάνης 8, Καρακατσούλης 2, Καρλής 8, Κοσμόπουλος 30, Μυτιληναίος 2, Σοφός 14.

G-Vana (Ψωμιάδης): Αχτίπης 11, Θάνος 19, Κριθαρούλας 9, Μπαρμπέρης 2, Μοσχόπουλος 6, Νικήτας 14, Τσιμπούρης 3, Χαλτούπης, Φραγκούλης 4, Ψωμιάδης 3.

Τι μας άρεσε: Το all around παιχνίδι του Ιωάννη Θάνου.