09/10/2023
BEGOU.. LUCKY 17 1 9 11 - 38 -
BEER & ROLL 7 10 18 13 - 48 -

Ρόλαραν... στο τέλος οι Beer n' roll και πήραν την πρόκριση

Παρά το γεγονός πως στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Beer n' roll γνώρισαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό από τους πάντα μαχητικούς Begoulucky και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από πάρα πολύ νωρίς, στο τέλος βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν την πρόκριση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου.

Το ματς άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Begoulucky, οι οποίοι με αιχμή του δόρατος τον Βαρή μέσα στη ρακέτα προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφιες τιμές και έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο στο +10 (17-7). Η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς όμως στο Β' δεκάλεπτο, με τους Begoulucky να εμφανίζονται εντελώς άστοχοι και να σκοράρουν μόλις έναν πόντο, με αποτέλεσμα οι Beer n' Roll να ανακάμψουν και να μειώσουν στον πόντο στο ημίχρονο (18-17).

Στο δεύτερο μέρος, οι Beer n' Roll αποκατέστησαν την τάξη και με ηγέτη τους τον Ζερβό γύρισαν το ματς και έκλεισαν την Γ' περίοδο στο +8 (27-35), με επιμέρους σκορ 9-18 και πολύ καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση. Στην τελευταία περίοδο, οι Begoulucky προσπάθησαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως οι Beer n' Roll διαχειρίστηκαν με ευκολία το προβάδισμά τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση (38-48).

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δημητράκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.