10/03/2020
Μίνωες 10 8 17 11 - 46 -
Dilaveri 16 12 18 11 - 57 -

Ρολλάρει το Dilaveri!

Το 15ο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Development League πήρε το Dilaveri το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Μίνωες με 46-57 και αύξησε την διαφορά στους 3 βαθμούς από την δεύτερη θέση.

Με τους Γιώργο Πουπάκη (5π), Δουλουγέρη (5π) και Γόντικα (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, το Dilaveri προηγήθηκε με 10-16! Οι Κανελλόπουλος (4π), Αλεξόπουλος (3π) και Κυριακόπουλος (3π) ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γόντικας συνέχιζε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, έδωσε στους φιλοξενούμενους αέρα 12 πόντων, 16-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 18-28, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Μινώων ο Κυριακόπουλος από την γραμμή των βολών, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Κανελλόπουλος, Παπαστάμος και Αλεξόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το Dilaveri είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 4, 24-28, ωστόσο με 6 πόντους του Καλλιμάνη, 6 του Βογιατζάκη και 5 του  Δουλουγέρη, ξέφυγε στους 15, 31-46, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι πριν το τέλος της περιόδου ήταν να μειώσουν στους 11, 35-46, χάρη σε 5 πόντους του Αλεξόπουλου και τριποντάκι του Μπουραζάνη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες παρέμειναν συγκεντρωμένοι και με δράστες στην επίθεση τους Μούτσο (4π) και Δουλουγέρη (3π), έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο με 46-57 . Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Μίνωες, παρά τις λύσεις που έδωσαν οι Κανελλόπουλος (6π) και Παπαστάμος (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 15/39 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/6 βολές, 20/39 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Κανελλόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 7/17 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ,  μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος και είχε 1 τάπα. Mvp για το Dilaveri ο Γόντικας με 12 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 6/8 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λαθάκια.

Μίνωες (Μπουραζάνης): Αλεξόπουλος 10, Μπουραζάνης 3 (1), Χριστακόπουλος 3, Παπαστάμος 7 (1), Δρελιώζης, Κυριακόπουλος 7 (1), Κανελλόπουλος 14, Αντωνάκης 2

Dilaveri (Δουλουγέρης): Κόης, Πουπάκης Δ. 2, Πουπάκης Γ. 5 (1), Γόντικας 12, Στιβακτάκης 2, Παρούσης 4, Καλλιμάνης 8, Μούτσος 6, Δουλουγέρης 13 (3), Βογιατζάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση από τους Γόντικα και Δουλουγέρη!