10/06/2022
The Roots 8 20 16 15 - 59 -
Reddicolo 13 14 11 8 - 46 -

Roots και playoff, μια νίκη απόσταση!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Roots υποδέχθηκαν το Reddicolo για την 5η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Summer Development 2 League. Μαθαίνοντας από την τελευταία ήττα, η ομάδα του Βασίλη Σοκολάκη παρέμεινε συγκεντρωμένη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και επικράτησε με 59-46, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα Playoffs. Aς δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς το Reddicolo που σούταρε με καλά ποσοστά στο τρίποντο και μπήκε σε θέση οδηγού. Τζαφολιάς (6π. με 2 τρίπ.), Φωτεινάκης (4π.) και Μαφίδης (3π.) ηγήθηκαν της επίθεσης των φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη, οι Roots άργησαν λίγο να βρουν τα πατήματά τους, αλλά παρέμειναν σε κοντινή απόσταση χάρη στα καλάθια των Μαράντου (6π.) και Νικολαΐδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-13.

Πλήρης εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και σταθερότητα στο σκοράρισμα από τους Τσαφαντάκη (7π.), Νικολαΐδη (5π.), Αργυράκη (4π.) και Σοκολάκη (3π.), οι Roots ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και πέρασαν μπροστά λίγο πριν την ανάπαυλα. Το Reddicolo είχε απάντηση με τους Τζαφολιά (6π.), Μαφίδη (4π.) και Γεωργακόπουλο (4π.) για να πάει στα αποδυτήρια με -1. Σκορ ημιχρόνου, 28-27.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Για αρκετά λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι. Οι Roots προς το φινάλε της τρίτης περιόδου κατάφεραν να χτίσουν σημαντική διαφορά για τα δεδομένα της αναμέτρησης, με τους Νικολαΐδη (4π.), Τσαφαντάκη (4π.), Ανδραβίζο (4π.) και Ζαμπάρα (3π.) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Στην άλλη πλευρά, επιθετικές λύσεις για το Reddicolo προσέφεραν οι Μαφίδης (5π.), Γεωργακόπουλος (3π.) και Τζαφολιάς (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 16-11.

Με τρόπο υποδειγματικό και δίχως να αγχωθούν, οι Roots διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα. Νικολαΐδης (7π.), Μαράντος (6π.) και Αργυράκης (2π.) έβαλαν κρίσιμα καλάθια, οι Roots άντεξαν στην πίεση του Reddicolo και απέδρασαν από τα Λιόσια με ένα υπερ-πολύτιμο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Roots είχαν 18/49 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 68 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Reddicolo είχε 14/45 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 6/19 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαράντος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από το Reddicolo ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαφίδης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/13 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

The Roots (Σοκολάκης) : Μαράντος 13 (15 ριμπ., 1 μπλοκ), Νικολαΐδης 18 (11 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Ανδραβίζος Π. 4 (6 ριμπ.), Λουλουργάς 1 (11 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ.), Αργυράκης 6 (13 ριμπ.), Σοκολάκης 3 (1 τρίπ.), Ζαμπάρας 3 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Τσαφαντάκης 11 (5 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.).

Reddicolo (Γεωργακόπουλος) : Τζαφολιάς 14 (7 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Μαφίδης 14 (18 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ, 2 τρίπ.), Γεωργακόπουλος 10 (14 ριμπ., 3 μπλοκ), Φωτεινάκης 8 (9 ριμπ., 5 ασί.), Νταλαμπίρας (3 ασί.).

Τι μας άρεσε : Η συγκέντρωση των Roots μέχρι το φινάλε.