20/10/2019
The Roots 11 13 4 11 7 46 -
Friends 9 6 12 12 10 49 -

Roots Vs Friends, ματσάρα άλλου επιπέδου!!!

Σε παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Friends με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Εσκινάζη, λύγισαν τους Roots στην παράταση με 46-49 και έκλεισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον 27ο όμιλο του Basketaki Cup!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Roots να προηγούνται με 11-9, χάρη σε τρίποντες βόμβες των Σοκολάκη – Κώστα Φορίπη, έμμεσο τρίποντο του Ζαρμακούπη και δίποντο του Λουλουργά. Το δίδυμο Τσαλαβούτα – Μεγρέμη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ 2 πρόσθεσε ο Οβαδίας.

Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού στην δεύτερη περίοδο και με τους Ζαρμακούπη (4π), Λουλουργά (3π) και Κώστα Φορίπη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 24-15. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Friends, παρά τους 4 συνεχόμενους πόντους του Πεδότη και το δίποντο του Εσκινάζη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ποντίκη ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με δράστες τους Εσκινάζη (6π), Μεγρέμη (4π) και Τσαλαβούτα (2π), πλησίασε απειλητικά στον πόντο, 28-27. Την παρέα του Σοκολάκη κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Ζαρμακούπης και Θοδωρής Ανδραβίζος με 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-27!

Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να καθαρίσει το ματς, παρά τα μεγάλα τρίποντα και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-39. Για τους Roots σκόραραν οι Ζαρμακούπης (7π) – Κώστας Φορίπης (3π), ενώ για τους φιλοξενούμενους τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσαλαβούτας (7π) – Οβαδίας (5π)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο είδαμε ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού οι Friends με καλάθια των Εσκινάζη, Δομίνικου και Μπρεδάκη προηγήθηκαν με 40-46, 50″ για το τέλος, ωστόσο με τεράστια τρίποντα των Σοκολάκη – Λουλουργά, οι Roots ισοφάρισαν σε 46-46, 10″ για το τέλος. Ωστόσο, ο Εσκινάζης δεν είχε πει την τελευταία τους λέξη και με έμμεσο τρίποντο 2,2 για το φινάλε, οδήγησε την παρέα του στη μεγάλη νίκη με 46-49!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ντέρμπι έχοντας 8/16 βολές, 7/36 δίποντα και 8/38 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/18 βολές, 16/51 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, είχαν 1 μπλοκ και 17 λάθη.

Πολυτιμότερος των Roots ο Ζαρμακούπης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές, 4/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Friends ο Εσκινάζης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/9 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, σέρβιρε 2 έτοιμα καλάθια και έκανε 1 λαθάκι.

The Roots (Σοκολάκης): Ζαρμακούπης 14 (1), Κωνσταντινίδης, Φορίπης Κ. 9 (3), Γούλας, Ανδραβίζος Θ. 4, Ανδραβίζος Π., Λουλουργάς 8 (2), Αργυράκης 1, Σοκολάκης 6 (2), Φορίπης Β.

Friends (Ποντίκης): Δεληγιωργίδης, Οβαδίας 8 (1), Πεδότης 4, Μπρεδάκης 2, Τσαλαβούτας 13 (1), Εσκινάζης 13 (2), Μεγρέμης 7, Δομίνικος 2, Αλέξανδρος, Σχοινοπλοκάκης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό, συγκλονιστικό, χιτσκοκικό φινάλε της παράτασης!