03/07/2023
Σκακιστές 12 13 9 22 - 56 -
Friends 9 7 23 13 - 53 -

"Ρουά Ματ" με Σταυρόπουλο μαγεία!

Την υπογραφή του Σταυρόπουλου είχε η πρόκριση των Σκακιστών στα προημιτελικά της Development με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους πολλά υποσχόμενους Friends, με το 56-53 ως τελικό σκορ της δεύτερης αναμέτρησης, να δείχνει εν μέρει και το πόσο ισορροπημένο μέχρι... τέλους ήταν το παιχνίδι!

Το "είχε" από... νωρίς ο Χατζάκης, βρήκε χώρους και προσπαθούσε με συνεχή κοψίματα εκτός φάσης να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τους Γκουρβέλο και Σταυρόπουλο να τον βοηθούν επιθετικά. Οι Friends με όπλο την άμυνά τους βρήκαν ρυθμό και στο άλλο μέρος του παρκέ, μείωσαν και με τον Δάμη να πρωτοστατεί, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 12-9 πίσω.

Ο Δάμης... παρέσυρε τον Barkshire, αυτός έπαιξε όπως αρμόζει στην ποιότητά του και οι Friends πέρασαν μπροστά (12-14), στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί ο Αθανασίου το πήρε πάνω του, δεν ήθελε να αφήσει το μομέντουμ να χαθεί και "ανέλαβε", ώστε το προβάδισμα να ξαναπερασει στα χέρια των Σκακιστών, με σκορ 25-16 για ημίχρονο.

Ξανά οι Friends, ξανά σωστό, οργανωμένο και γεμάτο πάθος μπάσκετ από την παρέα του Ποντίκη, με τους Λιάπη και Μπρεδάκη να... καλύπτουν τον Barkshire (4 φάουλ), τον Δάμη να ντύνεται Κλέι Τόμσον και τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στην τρίτη περίοδο, η οποία τους βρήκε μπροστά με 34-40.

Κάτι το 5ο φάουλ του Δάμη, κάτι η βελτίωση των γηπεδούχων τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και το παιχνίδι γύρισε ξανά! Ο Σταυρόπουλος απλά την έπαιρνε και την έβαζε στο... πλεκτό, με την κακή ημέρα των Σκακιστών από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" να μην τους κοστίζει εν τέλει, με το 56-53 να χωρίζει τις δύο ομάδες και τους Σκακιστές να περνούν στην επόμενη φάση της...καλοκαιρινής Development!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα. Από Friends ξεχώρισε ο Χρήστος Δάμης με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/32 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/40 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 6/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Σκακιστές (Μπουργαζάς Ι.): Μεγαγιάννης 2, Αντωνάκης 2, Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος 24, Αθανασίου 7, Νικολάου 2, Βυθούλκας, Γκουρβέλος 16, Χατζάκης 3.

Friends (Ποντίκης): Λιάπης 16, Μπρεδάκης 2, Barkshire 7, Δημόπουλος 2, Δάμης 20, Καραμαρούδης 4, Χαραλαμπόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Παναγιώτη Σταυρόπουλου!

Τί δεν μας άρεσε: Το 11/32 στις βολές των γηπεδούχων!