20/12/2019
West Bombers 18 17 10 18 - 63 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 15 14 14 - 57 -

Ρούσσος, ο πραγματικός σουτέρ!

Σε ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, με κύριο κοινό στοιχείο τα πολλά τρίποντα, οι West Bombers επικράτησαν της Γιουγκοπιάστηκα με 63-57 για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League, παίρνοντας έτσι το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα, με τον Θοδωρή Ρούσσο να έχει 28 πόντους με 7/9 τρίποντα!!!

Ωραίο θέαμα μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους West Bombers να προηγούνται με 18-14, έπειτα από 6 πόντους του Ρούσσου, 4 του Λογγίτση και τρίποντο του Μπουρμπόν. Τους κίτρινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Παπαγεωργίου (5π), Κοέν (4π) και Πατάγιας (3π).

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μπαρδούλη είχε τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε μέχρι και στο +10, 31-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 35-29, καθώς ο Ρούσσος συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 10 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Μπουρμπόν. Ο Πατάγιας με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Γιουγκοπιάστηκα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λάππα να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τους Κύρκο – Πουριέζη μέσα από την ρακέτα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιούγκο έσφιξε την άμυνά της και με τους Παπαγεωργίου – Κοέν να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πλησίασε στο καλάθι, 45-43. Τους γηπεδούχους διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα ο Ρούσσος με ακόμη δύο τρίποντες βόμβες, με τους Επιτροπάκη και Λογγίτση να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-43!

Ντέρμπι ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με την Γιουγκοπιάστηκα να παίρνει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο μέρος με 50-51, 5:00 για το φινάλε, μετά από τρίποντα των Παπαγεωργίου – Κοέν και δίποντο του Πατάγια. Ωστόσο, οι “Βομβιστές” ήταν καλύτεροι στο φινάλε του αγώνα και με τους Μπουρμπόν (8π), Ρούσσο (6π) και Κόντο (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 63-57.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 10/30 δίποντα και 10/23τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 10/39 δίποντα και 10/39 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Mvp των West Bombers ο Ρούσσος με 28 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 1/3 δίποντα και 7/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 τάπα και υπέπεσε σε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Παπαγεωργίου με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 0/3 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 3 τάπες.

West Bombers (Μπαρδούλης): Μπουρμπόν 14 (3), Μπαρδούλης 1, Μουζακίτης 2, Κόντος 7, Λογγίτσης 6, Ρούσσος 28 (7), Επιτροπάκης 5

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαζαφειρόπουλος): Μπαντράς, Πουριέζης 2, Πατάγιας 15 (3), Παπαγεωργίου 16 (4), Κύρκος 2, Κοέν 14 (2), Ωραιόπουλος, Λάππας 8 (1)

Τι μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων, καθώς συνολικά μπήκαν 20!!!