08/02/2022
Γέροντες 12 19 14 9 - 54 -
Κλειώ 17 18 21 16 - 72 -

Ροζ εμφανισάρες και πρώτη νίκη για την Κλειώ!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κλειώ, αφού στο κλειστό του Basketaki Arena κέρδισε τους Γέροντες με 72-54.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με αρκετά καλό ρυθμό, αφού αμφότερες ήταν σχετικά εύστοχες. Η Κλειώ ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 17-12 με τον Σταμάτη Κατσάτο να σημειώνει 7 πόντους. Στον αντίποδα, για τους Γέροντες 4 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Νούτσης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε και οι δύο ομάδες έγιναν ακόμα πιο παραγωγικές. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 19-18 που ήταν το σκορ της περιόδου για τους Γέροντες, που μείωσαν στους 4, 35-31 με το τέλος του ημιχρόνου, με τον Λευτέρη Δασκάλου να βάζει 4 πόντους. Για τους «ροζ» 6 έβαλε ο Γιώργος Μητσόπουλος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ κυριάρχησε. Παίζοντας καταπληκτικά σε επίθεση και άμυνα, κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 21-14 και να προηγηθεί με 11, 56-45 στο 30′. Μητσόπουλος από την μία με 10 πόντους και Νούτσης και Στρατήγης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το δεκάλεπτο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κλειώ με την τεράστια εμπειρία της διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας των Γερόντων με 72-54. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού η Κλειώ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε τον έλεγχο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Γέροντες.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Τσιώλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 λάθος ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Νούτσης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.
Συνολικά οι Γέροντες είχαν 21/65 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 9/24 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 28/67 εντός πεδιάς, 6/19 τρίποντα και 10/17 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη.
Γέροντες (Δασκάλου): Μάτζος 2, Μαμαλάκης 2, Νούτσης 17, Στρατήγης 8, Καλάβριας 4, Δασκάλου 6, Παπανικολάου, Δαουτάκος
Κλειώ (Αμπατζής): Πρόδρομος, Αμπατζής 6, Πασχάλης, Μητσόπουλος 24, Σφήκας 10, Σέκκας, Κατσάτος 16, Τσιώλος 16.
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40′