08/03/2022
Ice Cream Lovers - - - - - 61 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 45 -

Ροζ για τους Ice Cream Lovers

Στα πλαίσια μιας αναβληθέν αγωνιστικής του Basketaki Patras League, η Μπεκρίμ Team υποδέχθηκε τους Ice Cream Lovers για λογαριασμό της D. League. Το παιχνίδι ήταν κοντινό, αλλά από την άλλη μονόπλευρο, καθώς μπορεί η διαφορά να ήταν μικρή στο μεγαλύτερο της μέρος, αλλά οι Lovers ήταν μόνιμα μπροστά. 61-45 ήταν το τελικό σκορ.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ με διάθεση για τρέξιμο σε άμυνα και επίθεση. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους Lovers να προηγούνται με 2 πόντους (13-11). Ο Λιοφάγος με 8 πόντους σε αυτό το διάστημα διακρίθηκε για τους παγωτατζήδες, ενώ από πλευράς Μπεκρίμ ο Φράγκος με 4 πόντους κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Lovers με σωστές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων, άνοιξαν τη διαφορά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (28-18). Ο Κατσαΐτης με 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε να δημιουργηθεί η διαφορά αυτή υπέρ των Lovers, ενώ ο Κυριακόπουλος, σημειώνοντας τους 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του, προσπάθησε να κρατήσει στη διεκδίκηση του ματς την Μπεκρίμ.

Στην τρίτη περίοδο, οι 2 ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και επιδόθηκαν σε ένα γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού, με τη Μπεκρίμ να μειώνει τη διαφορά στους 7 πόντους (44-37). Από πλευράς Μπεκρίμ , ο Τσερκέζης διακρίθηκε, καθώς σημείωσε 11 πόντους. Από πλευράς Lovers, Κατσαΐτης και Βασίλειου Δημήτρης σημείωσαν από 5 πόντους έκαστος.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Lovers επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, αφήνοντας τη Mpekrim Team ανήμπορη να βρει απαντήσεις κι να μειώσει για να διεκδικήσει τη νίκη. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στη λήξη της αναμέτρησης που βρήκε τους Lovers νικητές με διαφορά 16 πόντων (61-45). Ο Βασιλείου Δημήτρης με 2 τρίποντα και 7 πόντους συνολικά ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους νικητές Lovers, ενώ από την Μπεκρίμ ο Τσερκέζης με 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του βοήθησε όσο μπορούσε την ομάδα του.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κατσαϊτης που είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 34:25 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης που μέτρησε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ (2-4), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35:23 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 9/30 δίποντα (30%), 11/25 τρίποντα (44%), 10/17 βολές (59%), 44 ριμπάουντ (6-37), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 8 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 16/44 δίποντα (36,4%), 2/21 τρίποντα (10%), 7/12 βολές (58%), 37 ριμπάουντ (9-28), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.

Ice Cream Lovers(Βασιλείου Π.): Βασιλείου Π. 14 (12 ριμπ), Βασιλείου Δ. 12 (7 ριμπ), Κατσαϊτης 17 (8 ριμπ), Λιοφάγος 11, Πανταζής, Σκλάβος 7 (12 ριμπ).

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Γιαννάτος 5 (9 ριμπ), Κατσαμπίρης, Κυριακόπουλος 5 (7 ριμπ), Παϊρής 1, Παπαγεωργίου, Προδρομίδης 4, Τσερκέζης 23, Φράγκος 7 (8 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Αναστάσης Σκλάβος που είχε 7 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ έπαιξε τρομερή άμυνα!

Τι μας άρεσε: Οι αντοχές των Lovers και η γενικότερη τους εικόνα στο 2ο μισό του πρωταθλήματος!