01/07/2020
Titans 13 14 12 21 - 60 -
Black Mamba 18 12 14 19 - 63 -

Ροζ μετά από… καιρό για το Black Mamba!

Επιστροφή στις νίκες μετά από αρκετό καιρό για το Black Mamba, το οποίο κέρδισε τους Titans με 60-63 για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League και έτσι η μάχη της παραμονής συνεχίζεται μέχρι το τέλος!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, το Black Mamba με προσωπικό show του Δέδε με 10 πόντους και 4 του Μπολοτάκη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 13-18. Ο Μούρτος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 3 είχαν οι Πόγκας και Λιονάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Titans κατάφεραν να προσπεράσουν για λίγο, 24-23, μετά από 6 νέους πόντους του Μούρτου, 3 του Γλαράκη και 4 του Κατσιφή. Ωστόσο, το συγκρότημα του Μπασδάνη πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-30, με τον Μπολοτάκη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Δέδε 4.

Με τους Δέδε και Κουτετέ να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, το συγκρότημα του Μπασδάνη πήρε αέρα 8 πόντων, 28-36, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 39-44. Τους Τιτάνες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Πόγκας και Μούρτος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 39-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Χιμντάν πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και 7 του Δέδε, οδήγησαν το Black Mamba στην δύσκολη νίκη με 50-53! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Titans να γυρίσουν το ματς, πλησίασαν μέχρι και στον πόντο, ωστόσο οι 8 πόντοι του Μούρτου και οι 4 του Πόγκα δεν έφταναν!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 20/55 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 20 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 24/38 βολές, 18/52 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Τιτάνων ο Μούρτος με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 9/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος του Black Mamba ο Δέδες με 27 πόντους (double-double), έχοντας 15/19 βολές και 6/13 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Γλαράκης 7, Μούρτος 23, Λιονάκης 6 (2), Πόγκας 13 (1), Κατσιφής 5, Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης, Λαδόπουλος 2, Καραγεωργάκης 4

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 3, Μαρίτσας 3, Μπολοτάκης 12, Δέδες 27, Κουτετές 4 (1), Δερμιτζόγλου 2, Χιμντάν 12

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το Black Mamba άντεξε μέχρι το φινάλε, όπως βέβαια και το πάθος των Titans για την ανατροπή!