29/03/2024
ESDDA Graduates 13 9 8 14 - 44 -
Kavlanta Hawks 13 17 14 25 - 69 -

Στα ροζ έκλεισαν τη σεζόν οι Kavlanta Hawks!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Kavlanta Hawks έκλεισαν με τον πλέον ιδανικό τρόπο την χρονιά, νικώντας τους ESDDA Graduates με σκορ 44-69!

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 13-13! Ο Βασιλάκος ηγήθηκε των προσπαθειών τους με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 3 με ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 είχε ο Ρήγος!

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Βιδάλη, Τζώρτζη και Νικολάου να μπαίνουν στην εξίσωση, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 22-30!

Στην τρίτη περίοδο οι Kavlanta Hawks έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κατέβασαν τους πορτοκαλί στους 8 πόντους, κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια και με τους Πέτσα και Γεωργακόπουλο να δεσπόζουν μέσα στο ζωγραφιστό, έκλεισαν την προτελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 30-44!

Η τέταρτη περίοδος, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όσον αφορά την παραγωγικότητα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, σκόραραν εικοσιπέντε πόντους και κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 44-69!

Betsson MVP ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Παπακώστας είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

ESSDA Graduates(Πατουλιάς): Βασιλάκος 15, Ντάκα 4, Παναγόπουλος 2, Παπακώστας 10, Πατουλιάς 5, Παυλής 8.

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 9, Γεωργακόπουλος 15, Κολυβάς 3, Νικολάου 10, Πέτσας 6, Πεντάρης 4, Ρήγος 8, Τζώρτζης 14.

Τι μας άρεσε : Τα 6 κοψίματα του Γεωργακόπουλου!