28/03/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 16 16 11 - 56 -
Retro Pacers 14 26 17 15 - 72 -

Πήραν το τελευταίο «ροζ» της σεζόν οι Retro Pacers!

Την 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Evolution League πανηγύρισαν οι Retro Pacers που επικράτησαν στη τελευταία αγωνιστική των Ανυπόταχτων Γαλατών με 56-72. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, που τους έδωσε ένα καλό προβάδισμα, αντέδρασαν σωστά όταν απειλήθηκαν και τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Retro Pacers ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους τερματίζοντας στην 6η θέση του 3ου ομίλου με 11 νίκες και 11 ήττες, ενώ με το ίδιο ρεκόρ οι Γαλάτες βρέθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Στα του παιχνιδιού, το ξεκίνημα βρήκε τους Retro Pacers να πατούν καλύτερα και να προηγούνται 4-10. Ο Δούστος αφύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτιαξαν ένα σερί 7-0 και προσπέρασαν για το 11-10. Οι Retro Pacers πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Βασιλειάδη (11-12) και τελικά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +1 με το σκορ να γράφει 13-14.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στη πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους, έκαναν αρκετά λάθη και έτσι οι Κουφόπουλος -Hu βρήκαν ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο, φέρνοντας το σκορ στο 15-24. Ο Hu γενικά στο δεκάλεπτο αυτό έκανε τρομερή δουλειά επιθετικά και με σερί δικά του καλάθια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 18-33. Από την πλευρά των Γαλατών ο Λαδάς ήταν από τους λίγους που έκαναν τη προσπάθειά τους να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας, αλλά δεν φάνηκε αρκετός, καθώς στο ημίχρονο οι Retro Pacers βρίσκονταν στο +11(29-40).

Κουφόπουλος από τη μία και Λαδάς από την άλλη πήγαν το σκορ στο 31-45 και σε εκείνο το σημείο είδαμε έναν μίνι… διαγωνισμό τριπόντων από Βασιλειάδη, Μαντά, Βέλλη και Λαδά οι οποίοι σκόραραν συνεχόμενα πίσω από τα 6,75 για το 37-51. Ο Καλλούλλη φάνηκε περισσότερο στη συνέχεια και βοήθησε τον Δούστο στο σκοράρισμα, αλλά οι Retro Pacers κρατούσαν τη διψήφια διαφορά (45-57).

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες μπήκαν δυναμικά στη τέταρτη περίοδο και πριν καν περάσουν 2 λεπτά είχαν πλησιάσει στο 52-58. Μάλιστα με εύστοχο τρίποντο του Λαδά έφτασαν σε πιο κοντινή απόσταση (55-58), βάζοντας πίεση στη πλευρά των φιλοξενούμενων. Οι Retro Pacers αντέδρασαν σωστά και ψύχραιμα, με τον Αναγνωστόπουλο να «μιλάει» την κατάλληλη στιγμή και να δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του να απομακρυνθεί στο 55-70. Στις τελευταίες φάσεις δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι Retro Pacers πανηγύρισαν τη νίκη με 56-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Yiqing Hu με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους Ανυπόταχτους Γαλάτες ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδάς με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος Τ.): Μαντάς 8(8ρ.), Ανδρικόπουλος Τ. 2(3ρ.), Δούστος 13(7ρ.), Καλλούλη 5(7ρ.), Λαδάς 26(4ρ.), Ντεγιάννης 2(5ρ.), Παπαδάκος, Τερζής

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Hu 19(7ρ.), Αναγνωστόπουλος 9(6ρ.), Βασιλειάδης 9(7ρ.), Βέλλης 3(5ρ.), Καζαφέρης 4(5ρ.), Κουφόπουλος 19(7ρ.), Μπουρμπόν 8(9ρ.), Σέμπογλου 1(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι Retro Pacers όταν απειλήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο.