19/02/2024
Space Hellas 26 15 12 14 - 67 -
West Kings 16 11 14 14 - 55 -

Το «ροζ φύλλο» στα χέρια της ανώτερης Space Hellas!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite League, η Space Hellas παρέμεινε στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα, καθώς όντας ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα νίκησε τους West Kings με σκορ 67-55!

Οι «οράνιε» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία και με τον Μαμαλάκη(10π) να είναι απολαυστικός, αλλά και τον Σιφναίο να τον ακολουθεί σε απόδοση, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-16! Από την άλλη πλευρά, οι «βασιλιάδες» παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχοι, με προβλήματα στην άμυνα και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Γεωργούση με 7 πόντους!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού  τους, κατέβασαν τον αντίπαλο στους έντεκα πόντους και με τους Μαμαλάκη και Σιφναίο να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν δεκατέσσερα με σκορ 41-27! Οι Σταυρούλης αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των West με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Space Hellas μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, να ηττήθηκε στην περίοδο με το επιμέρους 12-14, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να κλείσουν την προτελευταία στροφής σε θέση οδηγού με σκορ 53-41! Ο Μαμαλάκης ήταν εκ νέου καθοριστικός, ενώ εξίσου καλός ήταν ο Ελευθερίου στην μάχη των αιθέρων! Από την άλλη πλευρά, ο Σταυρούλης παρουσίασε στον αγωνιστικό χώρος ένα μέρος των πραγματικών του δυνατοτήτων με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ στο ενεργητικό του!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 67-55!

Betsson MVP ο Νίκος Μαμαλάκης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Σταυρούλης είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 22/49 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 14/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 15/26 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 14, Ελευθερίου 5, Ηλιόπουλος 2, Μαμαλάκης 23, Μπαμπάκος 3, Ντουμάνης 2, Σιφναίος 18.

West Kings(Μαρφαντάς): Γεωργούσης 18, Κάρμας 3, Κοζομπόλης 4, Κυρμιτζόγλου 3, Κωστούλας 1, Μπονάτσος 5, Πεζούλας, Σιάποντης 6, Σταυρούλης 15.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Μαμαλάκη, αλλά και επίδοση των 26 πόντων της Space στην πρώτη περίοδο!