04/07/2023
Μίνωες 17 5 29 16 - 67 -
Athens Crips 17 16 10 18 - 61 -

Άρπαξαν την ευκαιρία οι Μίνωες!

Οι Μίνωες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι Athens Crips κατέβηκαν με μια πεντάδα, επικράτησαν με 67-61 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Evolution League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-17. Για τους Μίνωες από 4 πόντους είχαν οι Αλτσαντζής - Γαλίτης και ένα τρίποντο ο Βλάχος, ενώ για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους σημείωσε ο Λάντζας και 7 ο Γκουγκούσης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Crips έσφιξαν την άμυνά τους και με 8 πόντους του Σμυρλή και βοήθειες των Γκουγκούση - Λάντζα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 20-33. Το σκορ του πρώτου μέρους, 22-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Παγώνας από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα ο ίδιος ευστόχησε από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλτσαντζής πήρε μπρος και με 19 (!) δικούς του πόντους και τρίποντα των Παγώνα, Νίκου Αλεξόπουλου και Άρη Αλεξόπουλου, έφεραν τούμπα το παιχνίδι και έβαλαν τους Μίνωες σε θέση οδηγού με 51-43. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Γκουγκούση και το έμμεσο τρίποντο του Λάντζα. Σκορ τρίτης περιόδου 51-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαστάμου δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με δράστες στην επίθεση τους Γκατζιά, Βλάχο, Αλτσαντζή και Παγώνα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 67-61. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η πεντάδα των Athens Crips για την ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γκουγκούση, Μαρακάκη, Λάντζα και Σμυρλή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 17/41 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/16 βολές, 22/57 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp για τους Μίνωες ο Αλτσαντζής με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 9/21 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Λάντζας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 6/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλτσαντζής 26 (2), Αλεξόπουλος Α. 5 (1), Αλεξόπουλος Ν. 3 (1), Βλάχος 6 (2), Γαλίτης 4, Γκατζιάς 11 (1), Παπαστάμος 2, Παγώνας 10 (2)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας 16, Γκουγκούσης 27 (2), Μαρακάκης 6, Παπαδόπουλος 2, Σμυρλής 10

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!