11/02/2023
Φιορετσίνα 18 10 15 18 - 61 -
Τα Βουνά Ath 14 11 8 13 - 46 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Φιορετσίνα!

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Φιορετσίνα επέστρεψε στις νίκες, καθώς για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισε τα βελτιωμένα Βουνά με 61-46 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Φιορετσίνα να προηγείται με 18-14, χάρη σε 6 πόντους του Παπαγιάννη, 5 του Γεωργακόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Ακρίτα. Ο Δημήτρης Παναγιωτόπουλος και ο Δικαίος με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Αθανασόπουλου και ένα του Γεωργακόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-25. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο τα Βουνά, με τον Δικαίο να σκοράρει ακόμη 6 πόντους και τους Ζήκο - Ράλλη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Στασινόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με 7 ακόμη πόντους του Γεωργακόπουλου και 6 του Ακρίτα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 43-33. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Φιλντίση, Χριστοδούλου, Σιούτη και Δικαίο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 43-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Γεωργακόπουλο, Μητσόπουλο, Αθανασόπουλο, Χαρικιόπουλο και Στασινόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-46. Για τα Βουνά στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Χριστοδούλου, Φιλντίσης, Δικαίος, Ζήκος και Σιούτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 17/41 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 15/44 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Φιορετσίνα ο Γεωργακόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 4/7 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Βουνά ο Δικαίος με 17 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 5/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 10 (2), Στασινόπουλος 4, Παπαγιάννης 9, Ακρίτας 9 (1), Μητσόπουλος 4, Γεωργακόπουλος 20 (3), Χαρικιόπουλος 5 (1)

Βουνά (Φιλντίσης): Σιούτης 4, Παναγιωτόπουλος Δ. 7 (1), Δικαίος 17 (2), Φιλντίσης 5, Αδάμ, Παναγιωτόπουλος Π., Χριστοδούλου 5 (1), Ράλλης 4, Ζήκος 4

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ασίστ του Γεωργακόπουλου!