22/10/2023
Μία + Μία 11 17 15 15 - 58 -
Run & Gun B.C 34 15 24 21 - 94 -

Run and Gun να τους πιεις στο ποτήρι!

Μεσημεράκι Κυριακής στον Άγιο Νικόλαο, οι νηστικοί λόγω ώρας Run and Gun είχαν μεγάλη όρεξη για μπάσκετ, έκαναν επιβλητική εμφάνιση σε όλο το παιχνίδι κι έφτασαν σε μία δίκαιη και μεγάλη σε έκταση νίκη με 58 – 94, απέναντι στη ζαλισμένη Μία συν Μία.

Run and Gun όνομα και πράγμα ήταν η εμφάνιση της ομώνυμης ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με τον Μποτώνη να κάνει πράγματα και θαύματα σε ανοιχτό γήπεδο με 15 πόντους και τρίποντα από Νούκε, Ντούφα, Μπέλο και Δημητρόπουλο, έπαιξαν επιβλητικό μπάσκετ και ξέφυγαν από νωρίς με 11-34!Η Μιά συν Μία πέρναγε την μπάλα στο ζωγραφιστό στην επίθεση σε Ξενικάκη(4) και Μαυράκη, αλλά ήταν εντελώς ασύνδετη στην άμυνα και έχασε την επαφή με το σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μία + Μία ισορρόπησε το ματς, έφερε το παιχνίδι στον δικό της ρυθμό και με πρώτο βιολί στην επίθεση τον Κολυπέρα με 9 πόντους και τον Θεοφίλη να προσφέρει 4, πλησίασε 28 – 49 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Θεοχαρίδη που έδειξε χαλάρωση, ευτύχησε να έχει σε καλή κατάσταση τους Παντελάκη με δύο τρίποντα και Μποτώνη(5), κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα(+21).

Η μηχανή τών Run and Gun, ξανά ρόλαρε στην τρίτη περίοδο, καθώς ανέβασε στροφές, πέτυχε 24 πόντους και έστειλε τη διαφορά στο + 30. Νούκε(2) - Αρχοντόπουλος πυροβολούσαν από την περιφέρεια και Μποτώνης(5) – Κουρτέσης(4) σκόραραν από κοντά για το 43 – 73. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν πολυφωνία στην επίθεση με τον Φιλιππίδη να βάζει 4 πόντους, αλλά καμιά συγκέντρωση και πάλι στην άμυνα, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε επικίνδυνα επίπεδα.

Στο διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο, Μαυράκης με 8 και ο Μπάτσιος με πέντε πόντους αντίστοιχα προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας και πάλι ρυθμό από την περιφέρεια με Παντελάκη, Ντούφα(2) και Γεωργακίου, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 58 – 94.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαυράκης με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Μία συν Μία είχε 22 / 41 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Οι Run and Gun είχαν 21 / 37 τρίποντα, 13 / 28 τρίποντα, 13 / 16 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 2 λάθη.

Μία συν Μία(Μοναστηριώτης): Βασιλόπουλος, Βογιατζής 5, Θεοφίλης 8, Κολυπέρας 11, Λαγός 2, Μαυράκης 12(7ρ.), Μοναστηριώτης 3, Μπάτσιος 5, Ξενικάκης 8, Τζοτζόκος, Φιλιππίδης 4.

Run and Gun(Θεοχαρίδης): Αρχοντόπουλος 3, Βελετζέλος, Γεωργακίου 8, Δημητρόπουλος 12, Κουρτέσης 6, Μπέλλος 3, Μποτώνης 27(7ρ.), Νούκε 13,Ντούφας 10(7ρ.), Παντελάκης 12.