14/01/2024
Friends 15 14 23 16 - 68 -
Baca Juniors BC 10 6 9 10 - 35 -

Run Friends run!

Οι Friends μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, πήγαν το παιχνίδι στον δικό τους πολύ γρήγορο ρυθμό και με πρώτο βιολί τον Γεωργιάδη με 8 πόντους και τρίποντο του Τοκατλίδη, ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους. Στην αντίπερα όχθη , οι ερυθρόλευκοι που πήγαιναν κυρίως σε σετ επιθέσεις, πέτυχαν δύο τρίποντα με Κατσιάδα και Μπίζο και πλησίασαν 15 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι με όπλο τους την άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των ερυθρολεύκων, έτρεξαν επιμέρους 14 – 6 και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 29 – 16. Κούκιος(4), Λιάπης(3) και Τοκατλίδης με απίστευτο buzzer beater από το κέντρο οδηγούσαν την επίθεση των Friends, ενώ για την Baca ο Μπίζος ξεχώρισε με 4 πόντους, με τον Maρτίνη να προσφέρει ένα καλαθάκι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, με Γεωργιάδη, Κούκιο, Μπίτζιο και Χρυσοσπάθη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, και ανέβασαν την διαφορά στο + 27. Για την Baca αντιμετώπιζε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ξεχώρισε ο Κασφίκης με σουτ από τα 6.75.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό και να έχουν μόνο διασωθέντα τον Μπίζο με 5 πόντους και τους Friends με τον Σακελλαρίδη να παίρνει την μπαγκέτα με 8 πόντους, να φτάνουν άνετα στον τελικό 68 – 35.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Μαγκούτης με 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Friends είχαν 26/54 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 4/13 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Η Baca είχε 7/37 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Friends(Τσαλαβούτας) Βλαβιανός 3, Γεωργιάδης 12, Κούκιος 12(10ρ.), Λιάπης 7, Μπίτζιος 7, Παπαευθυμίου 2(10ρ.),Σακελλαρίδης 11(12ρ.), Τοκατλίδης 8, Τσαλαβούτας, Χρυσοσπάθης 6.

Baca Juniors(Κασφίκης): Καρτσιμαδάκης 1, Κασφίκης 5(7ρ.), Κατσιάδας 5, Μαγκούτης 7(7ρ.), Μαρτίνης 8, Μπίζος 9.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίποντο του Τοκατλίδη από το κέντρο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.