02/10/2022
Thunderclutch 14 12 11 15 - 52 -
Campeon Εθνικός Star 9 7 10 11 - 37 -

Run Histons run!

Την Κυριακή το βράδυ 2 Οκτωβρίου στο Μενίδι, οι νεανικοί Peristéri Histons με όπλο τους το transition , πήραν δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα 52 – 37 απέναντι στον Eθνικό Star.

Ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι με τρίποντο του Λάγιου και καλάθι του Λάππα, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Δερβεντζή να ανεβάζει στροφές με 5 πόντους και ισάριθμους του Θ. Λαμπρόπουλου, πήραν προβάδισμα με 14–9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν και πάλι χαμηλά στο σκορ, με τον Τόλια να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Γαλάνη να βάζει καλάθι από κοντά, με αποτέλεσμα οι Histons με 5 πόντους του Καίσαρη και Θ.Λαμπρόπουλο–Ε. Λαμπρόπουλο να πετυχαίνουν από 4, να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26–16.

Ο Εθνικός μπήκε ψυχωμένα στην τρίτη περίοδο και μείωσε με τον Ζουρίδη να χαρίζει υπέροχες δημιουργίες και τον Σέργη να είναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και με Ε.Λαμπρόπουλο(4) – Δερβεντζή να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση, ανέβασαν την διαφορά στο + 11.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν την νίκη τους με την τριάδα Θ.Λαμπρόπουλο(6), Καίσαρη(4) και Δερβεντζή(4) να τραβάν το κουπί στην επίθεση, ενώ για τον Εθνικό ξεχώρισε ο Γαλάνης με 4 πόντους, με τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, για το τελικό 52–37.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Λαμπρόπουλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Σέργης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Peristéri Histons (Παπαβασιλείου): Δερβετζής 12, Καίσαρης 10, Θ. Λαμπρόπουλος 14(11ρ.), Ε. Λαμπρόπουλος 10, Μιχαλόπουλος, Παπαβασιλείου (8 ρ.), Μ.Πλινθίδης 6(7ρ.).

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης): Βαλμάς, Γαλάνης 6, Δελιδάκης, Ζουρίδης (6 ασίστ), Λάγιος 8, Λάππας 6, Σέργης 10, Σιαπάνης 2, Τόλιας 5, Φλάσκος.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο των νικητών και οι έμπνευσεις του Ζουρίδη.