23/04/2024
Giderpool BC 10 11 12 17 - 50 -
Run & Gun B.C 21 19 14 22 - 76 -

Run and Gun όνομα και πράγμα!

Εξαιρετική εμφάνιση και δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχαν το βράδυ της Τρίτης οι Run and Gun, σε ένα παιχνίδι που μπήκαν με τσίτα τα γκάζια απ’ την αρχή και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τελικό 50 – 76, απέναντι στην Giderpool.

Οι Run and Gun έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, έπαιξαν με φουλ τις μηχανές και χωρίς καν να ζεσταθούν έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Κουρτέσης με 6, Τρίμμης με 5 και Νούκε με τρίποντο τα πρώτα βιολιά. Μετά το πεντάλεπτο η Giderpool προσπάθησε να πατήσει καλύτερα στο παρκέ και μείωσε με το δίδυμο Κότσιρα και Φλάκα να βάζουν από 4 πόντους, για να έρθει ο Αρχοντόπουλος με τρίποντο να γράψει το 10 – 21.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να μαζέψουν το σκορ με κορυφαίο τον Φλάκα με 6 πόντους αλλά τα πολλά κενά και οι αργές επιστροφές στην άμυνα, επέστρεψαν στους Run and Gun που προχώρησαν σε εκτεταμένο ροτέισον να διατηρήσουν τα ηνία του παιχνιδιού και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 40. Πολυφωνική η επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Κουρτέση να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Βελεντζέλο να σκοράρει μια φορά από τα 6.75.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, αλλά όχι καλές τελικές επιλογές, με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά και την ομάδα του Μποτώνη να μην απειλείται, κρατώντας το υπέρ της 33 – 54. Καστρινός – Τρισκογιάννης με 5 πόντους και Τρίμμης με 4 αντίστοιχα οι πρώτοι σκόρερ για τους προπορευόμενους, ενώ την Giderpool συνέχισε να οδηγεί ο Φλάκας με 4 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ πλούσιο σε σκορ και θέαμα, με τις ομάδες να παίζουν πλέον ανοιχτά χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες. Η Giderpool , είχε πολυφωνία στην επίθεση με το δίδυμο Φλάκα και Αναστασόπουλο να ξεχωρίζουν με 5 + 4 πόντους αντίστοιχα, με τους Run and Gun να εκτελούν ασταμάτητα από την περιφέρεια με Τρίμμη(2), Θεοχαρίδη, Παντελάκη και Βελεντζέλο, διαμορφώνοντας το τελικό 50-76.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τρίμμης με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Φλάκας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Giderpool(Βασταρδής): Αγγελόπουλος 9(9ρ.), Αναστασόπουλος 7, Βασταρδής, Γαλάνης 4, Κότσιρας 6, Φακίτσας 4, Φιλιππής 4, Φλάκας 16.

Run and Gun(Μποτώνης): Αρχοντόπουλος 5(8ρ.), Βελεντζέλος 6, Βέργης 6, Θεοχαρίδης 5, Καστρινός 7, Κουρτέσης 6, Νούκε 6,Ντούφας 6, Παντελάκης 3(8ρ.), Τρίμμης 17, Τρισκογιάννης 7.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή διάθεση για γρήγορο παιχνίδι που έβγαλαν οι Run and Gun.