17/01/2024
Retro Pacers 24 19 17 17 - 77 -
Hurricanes 10 8 7 15 - 40 -

Βρίσκουν ρυθμό οι Retro Pacers!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Κάρβουνου οι Retro Pacers έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Hurricanes και επικράτησαν με 77-40.

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, έβγαλαν ενέργεια και βρήκαν εύκολα καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό. Βελλής με 7 και Χατζιμιχάλης με 6 έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή μέρα, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 24-10.

Για τους φιλοξενούμενους Ιωαννίδης (7), Λατίφης (5) και Μεντής (6π) ήταν αυτοί που βοήθησαν επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους όμως να αυξάνουν το προβάδισμα τους στους 25 με το σκορ στο 43-18.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην επανάληψη, με τους Retro Pacers να μην κατεβάζουν τον ρυθμό του παιχνιδιού τους και να αυξάνουν κι άλλο την διαφορά, με τον Μπουρμπόν να αναλαμβάνει δράση έξω από την γραμμή των 6.75 και τον Χατζιμιχάλη να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Hurricanes έδειξαν κάποια αντίδραση με τους Μεντή και Λατίφη όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους που πήραν την νίκη με 77-40.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βέλλης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λατίφης με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 24/42 δίποντα και 8/30 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 19 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 12/41 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 22 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 8, Βελλής 13, Βασιλειάδης, Καζαφέρης 13, Κουφόπουλος 6, Μπουρμπόν 14, Σέμπογλου 6, Χατζιμιχάλης 17

Hurricanes (Ιωαννίδης): Βασιλειάδης, Ιωαννίδης 12, Καραθάνος, Λατίφης 10, Μακρής, Μεντής 15, Περσίτσας, Ρούπας, Σακελλαρίου 3

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που βγάλανε οι γηπεδούχοι!