08/10/2019
Pourangers BC 2 19 15 20 8 64 -
Smokin' Aces 16 7 23 10 9 65 -

Ρώσικη ρουλέτα έπαιξαν οι Smokin Aces!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Pourangers υποδέχτηκαν τoυς Smokin Aces. Σε ένα παιχνίδι του όγδοου ομίλου του Winter Cup με αμφίβολο αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι με τους Νίκαινα(23π.) και Σαπλαούρα(19π.), μάτωσαν για να κλέψουν το ροζ φύλλο από την παρέα των Σταυρόπουλου(23π.) και Γαλάτη(14π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 64-65 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Aces με τον Νίκαινα, αλλά η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από το καλάθι του Μπουρίτη για το 2-2. Το μουδιασμένο ξεκίνημα των Pourangers επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 14 πόντων στα επόμενα λεπτά με τους Νίκαινα(4π.), Σαπλαούρα(5π.), Σταθόπουλο(3π.) και Παπαζήση(2π.), οι οποίοι έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 2-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pourangers έδειξαν να βρίσκουν τον εαυτό τους καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά με τους Μπούτζη(4π.), Σταυρόπουλο(4π.) και Μπουρίτη(2π.) μείωσαν για το 11-23. Σαπλαούρας και Παπαζήσης έγραψαν επτά πόντους στο σύνολο για τους Aces, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα του Πιστεύου και Γαλάτη, έφτασαν την διαφορά στους δυο, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 21-23.

Την διαφορά τους πήραν ξανά στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου οι Aces με πέντε πόντους του Νίκαινα, δύο του Παπαζήση και δύο του Σαπλαούρα για το 21-32. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι για το 33-36, ενώ πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου ήταν ο Σταυρόπουλος με οκτώ προσωπικούς πόντους. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι με τους Νίκαινα(2π.) και Σταθόπουλο(5π.) έκλεισαν το σκορ της τρίτης περιόδου με 36-46.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η τέταρτη περίοδος με τους γηπεδούχους να ακολουθούν στο σκορ στα πρώτα 3:30 για το 42-51. Γαλάτης και Σταυρόπουλος κράτησαν τους Pourangers στην επίθεση, ενώ δύο λεπτά πριν την λήξη το τρίποντο του Πιστεύου έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του για το 55-54. Ο Σαπλαούρας με βολές έβαλε τους Aces στο +1, αλλά μία βολή του Μπουρίτη σχεδόν στην λήξη του χρόνου έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση με σκορ 56-56.

Στην παράταση κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα με τους Pourangers να κρατάνε το προβάδισμα στα πρώτα δυόμιση λεπτά, αλλά οι βολές του Σταθόπουλου στο τελευταίο λεπτό έγραψαν το 62-62. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα, το τρίποντο του Σαπλαούρα έβαλε την ομάδα του στο +3, ενώ οι βολές του Μπουρίτη για τους γηπεδούχους απλά μείωσαν για το τελικό 64-65.

Στο τέλος του αγώνα οι Pourangers είχαν 20/40 δίποντα(50%), 2/3 τρίποντα(66,7%) και 1/4 βολές(25%). Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα οι Smoking Aces είχαν 18/56 δίποντα(32,1%), 6/18 τρίποντα(33,3%) και 11/24 βολές (45,8%). Αντίστοιχα πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα και 10 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Kώστας Νίκαινας με 23 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα(66,6%), 2/3 τρίποντα(66,7%) και 1/4 βολές(25%) ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κώστας Σταυρόπουλος με 23 πόντους έχοντας 8/13 δίποντα (61,5%), 1/8 τρίποντα(12,5%) και 4/7 βολές(57,1%) ενώ παράλληλα έγραψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 45 λεπτά συμμετοχής.

Pourangers: Πιστεύος 8(2), Γαλάτης 14(3), Σταυρόπουλος 23(1), Ρουμελιώτης, Μπουρίτης 13, Γεωργιόπουλος 2, Στρατόπουλος, Μπούτζης 4

Smokin Aces: Σταθόπουλος 14(2), Νίκαινας 23(2), Μανουσάκης, Μητράκης 3, Σαπλαούρας 19(2), Παπαζήσης 6

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι με απρόοπτα και μεγάλες ανατροπές.