19/03/2022
Saint Pauli 17 20 2 13 - 52 -
The Roots - 1 3 6 - 10 -

Saint Pauli από ημίχρονο!

Την έκτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League πήραν χθες οι Saint Pauli στον Κολωνό, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Roots με 52-10 και πήραν νέα ανάσα στη μάχη της σωτηρίας.

Από πολύ νωρίς οι Saint Pauli έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με δύο τρίποντα του Κουλούρη, ένα του Θεοδωρόπουλου και βοήθειες των Κόντου, Κόκκινου, Πανταζή και Κώστα Ματεντζόγλου, προηγήθηκαν με 17-0 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, αφού με 5 πόντους του Θεοδωρόπουλου, 4 του Παπαγεωργίου, 4 του Κώστα Ματεντζόγλου και τρίποντο του Κόκκινου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 36 πόντων, 37-1. Τον μοναδικό πόντο για τους Roots στο πρώτο μέρος σημείωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Σοκολάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και έτσι το 37-1 έγινε 39-4. Το καλάθι των γηπεδούχων σημείωσε ο Κόντος, ενώ για τους Roots από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Λουλουργάς. Σκορ τρίτης περιόδου 39-4!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Saint Pauli έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-10, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κώστα Ματεντζόγλου, Κόκκινου, Χρήστου Ματεντζόγλου, Παπαγεωργίου και Κουλούρη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σοκολάκης, Αργυράκης και Παντελάτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 16/44 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 62 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/13 βολές, 2/35 δίποντα και 1/32 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp των Saint Pauli ο Κώστας Ματεντζόγλου με 10 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 1 πόντο, έχοντας 1/2 βολές και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Saint Pauli (Κόντος): Θεοδωρόπουλος 10 (2), Πανταζής 4, Παπαγεωργίου 4, Κόντος 4, Ματεντζόγλου Χ. 2, Καραμπάς 2, Ματεντζόγλου Κ. 10, Κόκκινος 7 (1), Κουλούρης 9 (3), Κουτσελίνης

Roots (Λουλουργάς): Γούλας, Ανδραβίζος, Λουλουργάς 3 (1), Παντελάτος 2, Αργυράκης 1, Σοκολάκης 4, Κεφαλληνός

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!