26/10/2020
Saint Pauli 25 18 18 12 - 73 -
Chicken Nuggets 9 13 4 14 - 40 -

Saint Pauli για … άλλα γούστα!

Με τους Saint Pauli να παίρνουν από νωρίς μεγάλο προβάδισμα στον αγώνα, παρακολουθήσαμε τη νίκη της ομάδος του Μπασούνα με 73-40 απέναντι στους Chicken Nuggets, στο κλειστό του ΣΕΦ.

Κόντος και Φεντιούκοφ έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, με τους γηπεδούχους Pauli να ξεφεύγουν στο σκορ, με τους Άγγελο και Βασίλη Ανδριόπουλο να εκτελούν από την περιφέρεια αλλά να μη μπορούν να κρατήσουν τη διαφορά κατω από τους δέκα πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-9.

Η αγωνιστική άνοδος του Μουχλιανίτη έδωσε πνοή και ενέργεια εκτός από σκορ στους Nuggets, με τον Φεντιούκοφ όμως από την άλλη να είναι κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια και τον Πανταζή να σπρώχνει τις επιθέσεις των Pauli και να επιβάλει τον ρυθμό του, η διαφορά ανέβηκε με το 43-22 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Πολλά τα λάθη στη συνέχεια για τους Chicken Nuggets, με τον επιθετικό απολογισμό τους παράλληλα να είναι αρκετά χαμηλός -4 πόντοι- και τον Φεντιούκοφ να κάνει ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια, ανεβάζοντας τη διαφορά, με το δεκάλεπτο.να κλείνει στο 61-26.

Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, με τους Μουχλιανίτη και Καπερώνη να βρίσκουν χώρους να τρέξουν και να σκοράρουν, με την αναμέτρηση να κλείνει στο 73-40 και τους Saint Pauli να βρίσκονται σε εκπληκτική κατάσταση!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαλεντίν Φεντιούκοφ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από Nuggets ξεχώρισε ο ποιοτικός Καπερώνης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.