17/10/2021
Black Panthers 7 10 14 16 - 47 -
Saint Pauli 20 13 13 9 - 55 -

Saint Pauli με αρχή, μέση και τέλος!

Μπαίνοντας δυναμικά από το πρώτο λεπτό, οι Saint Pauli κέρδισαν εύκολα τους Black Panthers με 47-55 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Saint Pauli, καθώς με 7 πόντους του Κόντου, 7 του Κόκκινου και βοήθειες των Πανταζή – Κουλούρη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 7-20. Ο Παπάδης με 4 πόντους και ο Παυλίδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +19, 12-31, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων, 17-33, μετά από 5 πόντους του Γιώργου Κουλούρη και 4 του Βαζούκη. Τους Black Panthers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μαυράκης και Τηλέμαχος Καββαδίας με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Saint Pauli βρέθηκαν εκ νέου στο +19, 17-36, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, χάρη σε 5 πόντους του Κόντου και τρίποντα των Γιώργου Κουλούρη και Παναγόπουλου. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στην τρίτη περίοδο οι Πάνθηρες, παρά τους 6 πόντους που έβαλε ο Τηλέμαχος Καββαδίας και τους 4 του Μαυράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 31-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κόκκινο (5π) και Βαζούκη (4π) έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-55. Για τους Black Panthers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καραμάνης και Κώστας Καββαδίας, με τον πρώτο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια δύο φορές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 12/44 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 15/44 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Μαυράκης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Saint Pauli ο Κόκκινος με 14 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Κουλούρης Κ., Καββαδίας Κ. 8 (2), Ρήγας, Παυλίδης 6 (1), Καββαδίας Τ. 9 (2), Τσαλαφούτας, Ζαχαριάδης 4, Μαυράκης 8, Παπάδης 4, Καραμάνης 4, Καραχάλιος 4

Saint Pauli (Κόντος): Κόκκινος 14 (1), Πανταζής 3, Παπαγεωργίου, Βαζούκης 8, Κόντος 12 (1), Αναστασόπουλος 4, Κουλούρης Γ. 11 (3), Παναγόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό ξεκίνημα των Saint Pauli στο παιχνίδι, σημείο κλειδί της συνάντησης!