13/04/2024
Crushers - 13 8 17 - 38 -
Green Rose BC 7 8 12 8 - 35 -

Το γύρισε μόνος του ο Σακαρέλος!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σακαρέλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Crushers γύρισαν παιχνίδι 10 πόντων, 23-33, και κέρδισαν το Green Rose με 38-35 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League!

Το Green Rose εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων στο ξεκίνημα της συνάντησης και με 3 πόντους του Τραγουστή και καλάθια των Λώλου - Βασιλόπουλου, προηγήθηκε με 0-7 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Στη δεύτερη περίοδο οι Crushers έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 4 πόντους του Κώνστα και τρίποντο του Σακαρέλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, με τον Τραγουστή να διαμορφώσει το 13-15 υπέρ της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Ροζάκη και τρίποντο του Λώλου, το Green Rose έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 21-27. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Ζουγανέλη, ενώ από 2 είχαν οι Σακαρέλος και Κώνστας. Σκορ τρίτης περιόδου 21-27!

Με 6 πόντους του Λώλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Green Rose έδειχνε να αγκαλιάζει τη νίκη, αφού για πρώτη φορά βρέθηκε στο +10, 23-33. Ο Σακαρέλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρεις τρίποντες βόμβες, η μια 9" για το τέλος, γύρισε μόνος του το παιχνίδι και χάρισε τη νίκη στους Crushers με 38-35!

Betsson MVP των Crushers ο Σακαρέλος με 16 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Green Rose ο Ροζάκης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη.

Crushers (Ζουγανέλης): Αραπαντώνης, Δούβρης, Ζουγανέλης 6, Κατσαρός 2, Κουτσοδημητρόπουλος 4, Κώνστας 10, Σακαρέλος 16 (4), Λαγουδάκης

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 4, Λώλος 11 (1), Νικολακόπουλος 2, Παπαζώης 2, Φούρκας 2, Ροζάκης 5, Τραγουστής 9

Τι μας άρεσε: Το show του Σακαρέλου στο φινάλε!