10/05/2023
Aballiers 17 12 19 19 - 67 -
Athens Pistols 6 23 17 22 - 68 -

Σαμιώτης, ο από μηχανής Θεός!

Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Aballiers και τους Athens Pistols, με το συγκρότημα του Μπαλωμένου να κερδίζει με 67-68, χάρη σε τρίποντη βόμβα του Σαμιώτη 0,4" για το τέλος, κάνοντας έτσι το 2/2 στον τέταρτο όμιλο της Summer Evolution League!

Οι Athens Pistols ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς με δίποντα των Σαμιώτη, Κόκκαλη και Πέτρου Πατρώνη, προηγούνταν με 2-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι σεληνιάστηκαν και με 10 πόντους του Γραμματικού, 5 του Σωτήρη Θάνου και καλάθι του Παγάνου, προσπέρασαν με 17-6, τρέχοντας 15-0 σερί!

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού με 10 πόντους του Κόκκαλη, 6 του Πέτρου Πατρώνη και τρίποντο του Σαμιώτη, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 29-29. Ο Σωτήρης Θάνος με 6 πόντους και ο Γραμματικός με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Aballiers στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γραμματικός αποχώρησε και οι Aballiers έμειναν με μια πεντάδα, ωστόσο με 10 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 4 του Λιακόπουλου, βρέθηκαν στο +7, 44-37, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι παίχτες του Χρήστου Πατρώνη και με ακόμη 10 πόντους του Κόκκαλη και τρίποντο του Σαμιώτη, μείωσαν στο καλάθι, 48-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols ήταν καλύτεροι στα σημεία και με δράστες στην επίθεση τους Κόκκαλη, Τζαβάρα και Σαμιώτη, έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, καθώς 2:00 για το τέλος προηγούνταν με 59-65! Οι Aballiers, όμως, δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 10 πόντους του Σωτήρη Θάνου, 4 του Λιακόπουλου, 3 του Παγάνου και καλάθι του Μανώλη, 2,8" για το τέλος, προσπέρασαν με 67-65! Ωστόσο, την τελευταία λέξη του αγώνα την είπε ο Σαμιώτης και με τρίποντη βόμβα, 0,4" για το φινάλε, χάρισε τη νίκη στους Athens Pistols με 67-68!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 22/44 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/7 βολές, 22/58 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Aballiers ο Σωτήρης Θάνος με 32 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 7/9 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές και 9/16 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Aballiers (Μανώλης): Θάνος Σ. 32 (5), Μανώλης 4, Λιακόπουλος 8, Θάνος Ν., Παγάνος 9,Γραμματικος 14

Athens Pistols (Πατρώνης Χ.): Βρυώνης 4, Μπαλωμένος 2, Κόκκαλης 24, Πατρώνης Π. 11 (1), Σαμιώτης 18 (4), Τζαβάρας 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο φινάλε του αγώνα!