19/10/2023
Τεμπελχανάδες 15 7 9 22 - 54 -
Winston Wizards 13 11 12 14 - 50 -

Σαμωνάς καθάρισε για τους Τεμπελχανάδες!

Σπουδαίο παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της Development 2 σημειώθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ανάμεσα στους Τεμπελχανάδες και τους Winston Wizards, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη στο τέλος με 54-50.

Το ξεκίνημα ισάξιο για τις δύο ομάδες που μπήκαν με όρεξη για επιθετικό μπάσκετ. Για τους φιλοξενούμενους ο Νταής είχε 3 πόντους με ένα εύστοχο τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γκούμας εκμεταλλευόμενος την δύναμή του σκόραρε 4 πόντους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 15-13.

Χέρι χέρι και στην συνέχεια πηγαίνανε οι δύο ομάδες, χωρίς κάποια να ξεφύγει στο σκορ. Ο Καραγεώργος για τους γηπεδούχους με ένα τρίποντο και ένα δίποντο σκόραρε 5 πόντους και βοήθησε την ομάδα του επιθετικά, ενώ από την απέναντι ο Τοσουνίδης σκόραρε 4 πόντους γράφοντας το 22-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Λίγο ανώτεροι εμφανίστηκαν στην επανάληψη οι Winston, παίζοντας άμυνα καλύτεροι άμυνα ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνο 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Από τους συνολικά 9 πόντους των γηπεδούχων, 6 έβαλε ο εκπληκτικός Γιαπούλης.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού φαινόταν πως θα ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος. Για τους Τεμπελχανάδες όμως ο Σαμωνάς βρισκόταν στην ζώνη του λυκόφωτος και έκανε μια συγκλονιστική τέταρτη περίοδο σκοράροντας 19 πόντους με 4 μεγάλα τρίποντα που "σκότωσαν" τους Winston. Παρόλα αυτά οι Winston θα μπορούσαν να κυνηγήσουν κάτι στο παιχνίδι, όμως τα 3 σημαντικά τους λάθη στο τέλος, τους στέρησαν την όποια ελπίδα. Μεγάλη νίκη για τους Τεμπελχανάδες με 54-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σαμωνάς με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τοσουνίδης με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 6/15 βολές, 15/41 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκανα 10 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι Winston Wizards είχαν 7/11 βολές, 17/44 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Γκούμας): Γκούμας 7, Δημαράς 5, Ζωϊτσούδης 5 (1), Καραγεώργος 5 (1), Κολιούσης 4, Σαμωνάς 26 (4), Ραΐζης, Φωτίου 2,

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 12 (1), Βαμβακίδης 4, Γιαπούλης 11, Καπετάνος 4, Νταής 6 (2), Σταυρόπουλος 7, Τοσουνίδης 4, Τσίκης 2, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Σαμωνά!